Koalici jde jen o moc, říká profesorka Dvořáková ke změnám ve vládě

11.12.2012 16:39

Jednání pravicové vlády ODS, TOP 09 a LIDEM, která prosadila církevní restituce, daňové změny a nyní se zabývá ministerskými škatulaty, považuje v politoložka Vladimíra Dvořáková v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz za etapu hledání a přerozdělování mocenských a ekonomických zdrojů uvnitř jednotlivých stran i koalice jako takové.

Koalici jde jen o moc, říká profesorka Dvořáková ke změnám ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
reklama

„Je to otázka mocenského postavení a určitých vlivů, které souvisejí i vlivem uvnitř jednotlivých politických stran, kdo bude mít co pod kontrolou do budoucna,“ soudí profesorka Dvořáková s tím, že se jedná spíše o konkrétní osoby. „To je boj o zdroje – rentsightseeing,“ poznamenala.

Podle ní jde o hledání a přerozdělení zdrojů jak v informacích, mocenských i ekonomických vlivů. „Uvědomme si, že nás čeká dostavba Temelína, bude se jednat o vojenských otázkách. To celé o čem se nyní pojednává, je v politologii označováno jako  rentsightseeing, čili hledání nějakých zdrojů,“ říká profesorka VŠE.

Podle Dvořákové je pro vládu osvědčenou metodou, byť už prý ne tolik funkční scénář jakéhosi antikomunismu. „Tím jak komunisté posílili v krajích, tak se pozornost od průšvihu s daněmi a církevními restitucemi, se mediálně soustřeďuje na to, kdo je radní pro školství v kraji. Je to odpoutávání pozornosti,“ zdůraznila. Podle Dvořákové jde o to, jaké majetky budou církvím vraceny a to chce mít zřejmě vláda pod jistou kontrolou a navíc jsou na restituce navázány skupiny, které jsou spojeny se správou církevního majetku, jeho budoucího prodeje, financí a ty se zase budou vracet zpět do politiky jako zdroj jejího financování atd.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už je tu šibenice. Dusno kolem ČT, Xavera a Lipovské narůstá. Bude mít dohru

12:13 Už je tu šibenice. Dusno kolem ČT, Xavera a Lipovské narůstá. Bude mít dohru

Lipovská, Matocha, Xaver. To jsou jména, která dle jeho četných vyjádření leží v žaludku radnímu ČT …