Kokotina? Klaus mladší udeřil proti Facebooku a koluje: Ten plán má skrytý účel

27.01.2019 20:51

Skupina poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (ODS) chce trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích. Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům těchto internetových platforem hrozilo podle navrhované novely trestního zákoníku až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Předlohu podepsaly tři desítky poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Kokotina? Klaus mladší udeřil proti Facebooku a koluje: Ten plán má skrytý účel
Foto: screen: ČT24
Popisek: Václav Klaus mladší při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně

„LOL. Klaus jr. je ultrachytrej, miluju, že má originální nápady. Je to velmi chytrý pán, pokaždé, když jsme se potkali, tak jsme si velmi dobře pohovořili,“ podotkl k celé věci marketingový expert Jakub Horák.

„Celej tenhle nápad je samozřejmě naprostej nesmysl a VK jr. to ví. Nikdo nemůže lokální legislativou nařídit Facebooku, co smí mazat a co nesmí, je to legislativně nemožné, ale ta vtipná věc je na tom jiná – že ‚tři desítky poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN‘, co to podepsaly, naletěly Klausovi jr. na takovou kokotinu. Klaus jr. se už zcela utrhl ODS ze řetězu – ti jsou z něj nešťastní, vždycky ho Fiala pozve na nějakej pohovor, pak se napíše, že se potkali, ale Klaus směřuje jasně a silně na prezidentskou kandidaturu a nějaká ODS je mu už u prdele, stejně jako jeho otci. Poslancům z inkriminovaných stran, kteří podepsali Klausův návrh zákona nařizující Instagramu, že něco v Čechách smí smazat anebo ne, gratuluju k jejich blbosti a Klausovi jr. k originálnímu myšlení, jak se zalíbit,“ dodal Horák.

„Facebook neposkytuje veřejnou službu. Je to soukromý prostor pro tlachání lidí a reklamu. Komu se nelíbí pravidla FB, může ho opustit. Opravdový konzervativec by nikdy nemohl navrhovat takhle hloupou regulaci soukromého subjektu. Výjimkou je nacionální populista okresního formátu a ostuda ODS VK ml. To by mě zajímalo, kdo z ODS, KDU a STAN tohle nechápe a k návrhu se připodepsal,“ sdělil bývalý mluvčí Ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

A svůj názor k celé věci sdělil také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Facebook je soukromá společnost a stát jí nemá co mluvit do toho, jaká si nastaví pravidla. Tohle není návrh na ochranu svobody slova, ale na ochranu dezinformační války, kterou vedou autoritativní režimy proti nám a našim spojencům. TOP 09 bude proti,“ uvedl.

Nový trestný čin nazvaný „porušování svobody projevu“ by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.

Méně závažné případy porušení svobody projevu, a to i z nedbalosti, by byly podle novely přestupkem. Jednotlivcům provozujícím sociální sítě by za něj hrozila až půlmilionová pokuta, podnikatelům a firmám až padesátimilionový postih.

Provozovatelé sociálních sítí podle předkladatelů zavádějí vnitřní pravidla přípustnosti obsahu příspěvků, která často překračují zákonná omezení svobody projevu. Mazání příspěvků nebo blokování uživatelů je v takových případech v rozporu s Listinou základních práv a svobod, míní předkladatelé. Zavedení nového trestného činu a přestupku by mělo zabránit tomu, že by provozovatelé sociálních sítí „svévolně či preventivně“ omezovali názory a informace, které nepřekračují zákonné mantinely.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Klaus ohlásil přípravu předlohy už loni v létě. „Svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Lidé mají právo sdělovat své názory, chytré i hloupé, inspirativní i provokativní. Hranice je velmi tenká,“ uvedl tehdy Klaus. Svobodný internet je podle něho důležitou součástí svobody slova, když naboural monopol tradičních médií.

Poslední dobou podle Klause vzniká tlak dostat internet pod kontrolu. „Spousta lidí je blokována za naprosto nevinné názory nebo prostě za názory vyplývající z jejich smýšlení,“ soudí. Odmítl argumenty, že sociální sítě provozují soukromé společnosti, které si mohou nastavit podmínky tak, jak chtějí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tolik lidí nás sleduje! Nora Fridrichová se pochlubila. Ale tohle asi nechtěla

22:11 Tolik lidí nás sleduje! Nora Fridrichová se pochlubila. Ale tohle asi nechtěla

Moderátorka Nora Fridrichová se na svém Twitteru pochlubila, že je její moderovaný pořad 168 hodin s…