Do Liberce přijela v pondělí 5. září Dana Drábová jakožto volební tahák Starostů, za které dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou energii kandiduje do krajských voleb ve Středočeském kraji. V liberecké knihovně debatu moderoval hejtman Martin Půta, lídr Starostů. „Věnuji se hodně nejenom tomu, co mě živí, to znamená regulaci rizik jaderných technologií v jaderných elektrárnách i na všech možných pracovištích, kde se tyto technologie používají. Ale krok po kroku jsem se začala zabývat obecnějšími otázkami,“ vysvětlila Drábová. „Nazvala bych je bezpečností a bezpečím. Jaderná bezpečnost, kterou se zabývám ve své profesi, je jen malý kousek toho, co potřebujeme regulovat, aby nám to, co děláme, přinášelo víc užitku než škody. A rizika z naší činnosti byla co nejmenší,“ dodala.
Díky tomu se podle svých slov dostala do vynikající společnosti lidí jako profesor Bárta, Václav Cílek a další, kteří se zabývají aspekty toho, jak se naše doba stává méně klidnou a čím dál více se vyrojují různé záležitosti, kterým jsme odvykli. Tato platforma předních českých odborníků vydala několik sborníků. První se jmenoval Něco překrásného končí, nejznámější je asi Kolaps civilizací. Což už samo o sobě jsou dost vypovídající názvy. „Člověk od té doby, co se objevil na Zemi, tak se pohyboval ve světě, se kterým se musel tak trochu prát a hodně vyrovnávat. Měli jsme velké štěstí – i když si to málo připouštíme –, že zhruba od konce druhé světové války se vlastně pohybujeme v prostředí velmi klidném. Od té doby velmi narostla naše životní úroveň a zlepšily se parametry života. A přestože jsme od přírody kverulanti, je třeba si připustit, že tato doba je asi nejlepší, která byla lidstvu dopřána,“ konstatovala.
Závazek, že zabráníme zvýšení průměrné teploty, jsou silácká prohlášení
Přesto, nebo právě proto, bychom se podle jaderné fyzičky měli zamýšlet nad tím, jak se budeme adaptovat na měnící se situaci. „První je změna životních podmínek kolem nás. Zužuje se to někdy na klimatickou změnu, ale to je jenom jedna část z celého komplexu záležitostí, které jsou částečně důsledkem toho, že člověk mění svět kolem sebe, ale také že svět se mění nezávisle na vůli člověka,“ uvedla Drábová s tím, že máme velkou tendenci si myslet, že klimatickým změnám dokážeme zabránit a ovlivnit jejich průběh. „Tak, že si dovolíme závazek, že do konce tohoto století nárůst průměrné teploty na Zemi nepřevýší dva stupně. To jsou podle mě silácká prohlášení. Když se podíváme do historie, nezávisle na vůli člověka na Zemi už došlo mnohokrát ke klimatickým změnám, které znamenaly nárůst či pokles teploty klidně o deset stupňů v průběhu několika desítek let. Vždycky se s tím planeta dokázala nějak vyrovnat,“ upozornila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Oldřich Szaban
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky
13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu
- 9:00 „Ještě větší nic.“ Trumpovo velké prohlášení o Rusku je pro smích
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“