Kolář junior chce v Praze otevřít ambasádu běloruské opozice. Sliboval to už Kulhánek, tvrdí

15.11.2021 17:53 | Ze sítí

Poslanec TOP 09 a kandidát SPOLU na ministra zahraničí Ondřej Kolář (TOP 09) chce prosadit oficiální kancelář v Praze pro běloruské opoziční politiky v exilu. Kolář už kvůli tomu jednal s Franakem Viačorkou, nejbližším spolupracovníkem lídryně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské.

Kolář junior chce v Praze otevřít ambasádu běloruské opozice. Sliboval to už Kulhánek, tvrdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

„Úřadující ministr Jakub Kulhánek sliboval, že do voleb vyřeší zastoupení demokratické běloruské opozice v Česku. Je měsíc po volbách a nezměnilo se nic. Tenhle úkol zjevně čeká na nového ministra a vůbec bych se nezlobil, kdyby vznik kanceláře demokratických běloruských politiků byl jednou z prvních věcí, kterou by vyřešil,“ prohlásil Kolář v tiskové zprávě, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Ve středu se proto sešel s Franakem Viačorkou, pravou rukou Svjatlany Cichanouské, která podle západních pozorovatelů běloruské volby vyhrála. „Lukašenko je prodlouženou rukou Putina a je v zájmu nás všech se mu postavit. Poskytnout běloruským demokratickým politikům v exilu kancelář v Praze je šance dát diktátorovi nedaleko našich hranic jasně najevo, na čí straně stojíme,“ řekl rozhodně Kolář.

„Dlouho jsme se všichni tvářili, že se nás některé věci netýkají. Je to ale chyba, kterou už teď dost konkrétně pociťují třeba Poláci na hranicích s Běloruskem. Lukašenko s Putinem se nebojí posílat zubožené migranty přes hranice EU, a my se proto nesmíme bát jejich demokratickým odpůrcům nabídnout pomocnou ruku. Podpora exilových politiků Česku přinese to, o co teď roky přicházelo – jasný signál, že stojí na straně těch, kteří za lidská práva bojují, ne na straně těch, který je porušují, zneužívají a obchodují s nimi,“ pokračoval Kolář.

Na středeční schůzce s Franakem Viačorkou se prý řešily konkrétní kroky, kterými by Česko účinně pomohlo běloruské opozici. „Bavili jsme se o tom, co potřebují, stejně jako o tom, co by jim Česko mohlo nabídnout. Z pozice poslance proto budu prosazovat, aby nový ministr dosavadní jednání konečně posunul,“ dodal Kolář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

12:25 Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

Hlasy, aby se země pokud možno co nejrychleji odstřihla od ruského plynu a ropy, nezaznívají jen v Č…