Kolik mrtvých stály americké války? Univerzita našla odpověď

20.05.2023 13:25

Soukromá Brown University sídlící v USA ve státě Rhode Island uveřejnila studii Watson Institutu mapující dopad válek rozpoutaných po 11. září. Jde o války v Iráku, Afghánistánu, Sýrii či Libyi. Autoři studie hned v úvodu zdůraznili, že odpovědnost za smrt a dlouhodobé následky nepřipisují žádné konkrétní straně či jednotlivci, ale je zřejmé, že se zaměřili např. na země, kde se v konfliktech ve jménu boje proti terorismu angažovaly zejména Spojené státy.

Kolik mrtvých stály americké války? Univerzita našla odpověď
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký dron Predator

Autoři studie Watson Institutu na Brown University upozorňují, že v důsledku válek rozpoutaných po 11. září 2001, tedy po teroristickém útoku islamistů na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku lidé umírali i poté, co války rozpoutané v různých zemích skončily. Umírali z příčin spojených s těmito válkami.

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 44245 lidí
„Nejméně 4,5 milionu lidí zemřelo ve válečné zóně po 11. září,“ píší autoři studie s tím, že lidé umírali v důsledku ekonomických kolapsů a potravinové nejistoty ve válkou zasažených regionech, ničení veřejných služeb včetně zdravotnické infrastruktury, ale také v důsledku poničení životního prostředí a šířících se dalších a dalších vln násilí.

Na tyto dozvuky války doplácí podle studie často děti a mladiství.

„Muži častěji umírají v boji, ale ženy a děti jsou častěji zabíjeny nepřímo. Ti, kteří žijí ve venkovských oblastech, jsou zvláště zranitelní, když se veřejné služby, zejména zdravotní péče, hroutí nebo jsou zničeny,“ upozorňují autoři studie.

Smyslem studie je podle autorů ukázat, jak veliké náklady, především náklady v podobě zmařených lidských životů, si válka žádá, a to i dlouho poté, co v příslušném regionu utichnou děla.

V Sýrii, v Iráku, v Pákistánu, v Libyi i v Jemenu.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Američan (Anglosas) se s jinými etniky nikdy nesral, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemulit , 20.05.2023 15:37:21
Vyvraždil Indiány, černochy si navezl z Afriky jako otroky. Na Japonce - civilisty hodil dvě atomovky (Hirošima, Nagasaki). Ve Vietnamu vypaloval celé vesnice napalmem. Vybombardoval města v Iráku a tak dále. Na Američana prostě nikdo nemá.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …