„Jsme po pětadvaceti letech opět konfrontováni s historickou událostí v našem prostoru. Pád komunismu byla poslední historická událost, která se nás přímo dotýkala a byli jsme jejími aktéry. Ty další události, že nedaleko byla jugoslávská válka, nebo že daleko spadly nějaké mrakodrapy, se nás přímo netýkaly. Byť to byly také historické události. Ale nedotkly se přímo našich životů. Tohle se našich životů přímo dotknout může,“ upozornil na úvod.
V Sýrii je nejšílenější konflikt od druhé světové války
Podle Komárka není vyloučeno, že uprchlická vlna bude pokračovat, což může výrazně změnit poměry v Evropě. „Kolem uprchlíků je celá řada mýtů. Situace je taková, že drtivá většina uprchlíků jsou uprchlíci váleční. Dvě třetiny z nich utíkají ze Sýrie. Tam trvá přes tři roky jeden z nejšílenějších konfliktů od druhé světové války. Válčí spolu krvelačný diktátor a Islámský stát. Do toho je ještě pár liberálů, aspoň si tak říkají. Ale je to v podstatě jiný klan. Pro normálního člověka tam není místo k životu,“ upozornil. Ze Sýrie odešlo už 9,5 milionu lidí. „Z čehož asi pět milionů žije v Turecku, Jordánsku a Libanonu,“ upřesnil poslanec. „Tito lidé se dali na pochod. V těch provizorních táborech se nedá moc dobře žít a hlavně přestali věřit, že válka brzy skončí,“ vysvětlil.
Kde je poptávka, je i nabídka
Objevily se specializované firmy, které jim cestu zařizují. „Jsou často relativně bohatí. Protože v Sýrii byla civilizovaná střední třída. Cestu si koupí, bohatší letí letadlem, chudší jdou pěšky a nechají se převést a riskují život na člunech,“ ozřejmil Komárek. Podle jeho odhadu jich do Evropy letos doputuje kolem milionu. „Problém, na který naráží Konvička a spol. – Nechceme je tu, není to naše věc, nic jsme nezavinili. – No jo, ale ti uprchlíci už tu prostě jsou. Nemůžeme se jich zbavit. Nezaženeme je do moře, nezastřelíme je,“ konstatoval.
Evropská unie podle Komárka vyvine tlak, abychom některé uprchlíky přijali
„Měli bychom se k tomu postavit se ctí a těm, kdo to potřebují, pomoci. Ale pozor – měli bychom pomoci těm, které si skutečné vybereme. Lidi, kteří zapadnou do naší společnosti. Pokud možno lidi s dětmi, abychom vyloučili, že jsou to agenti Islámského státu,“ vysvětlil poslanec hnutí ANO. „Musíme pro ně vytvořit podmínky a systém, aby se třeba co nejrychleji naučili řeč, a vyžadovat zcela striktně, aby dodržovali naše zvyklosti, nikoli svoje,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban