Komentátor Petráček se pustil do papeže za jeho slova o strachu a migrantech

30.07.2016 8:59

Nad slovy, které hlava katolické církve pronesla při své návštěvě Polska, se pozastavil v dnešních Lidových novinách jejich komentátor Zbyněk Petráček.

Komentátor Petráček se pustil do papeže za jeho slova o strachu a migrantech
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Papež František tvrdí, že fenomén migrace vyžaduje „překonat strach“. „Nesmíme mít strach říkat pravdu,“ pronesl František už v letadle. „Nebojte se,“ řekl pak z okna paláce v Krakově.

Petráček ale upozorňuje na to, že i ten, kdo je k Polákům hodně kritický, jim neupře spíše pohrdání strachem. „Poláci pohrdali strachem, když v září 1683 zachránili Evropu před Turky u Vídně. Pohrdali strachem při povstáních proti carskému Rusku, při obraně před Němci v září 1939, při odboji vůči nacistům i komunistům. Jako první se dokázali zbavit komunismu ještě před pádem berlínské zdi,“ argumentuje komentátor.

Podle něj je polské zdráhání se přijímat migranty z Blízkého východu spíš než strachem motivováno pestrou historickou zkušeností. „Každý má právo to kritizovat. Ale měl by zároveň vědět, že varovat před strachem národ, který tolikrát v dějinách strachem až sebevražedně pohrdal, není fér,“ uzavírá Petráček své zamyšlení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …