Komentátor napočítal ve sněmovně dvanáct stran. Skutečně

31.10.2013 15:24

Komentátor Petr Sokol pro týdeník Reflex zanalyzoval letošní volby. Podle něj je hlavní zprávou oslabování tradičních stran a naopak posilování nových subjektů. Fenoménem je pak hnutí ANO, které dokázalo prolomit i tradiční pravolevé rozdělení regionů.

Komentátor napočítal ve sněmovně dvanáct stran. Skutečně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Tradiční strany podle Sokola zcela vyhořely. ČSSD nezískala vůbec žádný bonus opozice, vlastně získala ještě méně hlasů než minule. Lidovci se sice dokázali do sněmovny vrátit, ale ochotou upéct koalici s ČSSD hned připomněli svou pověst strany, která musí být za všech okolností u toho. Komunisté se už těšili na podíl na moci, ale díky pádu ČSSD se levicové většiny opět nedočkali. O sněmovní pravici ODS a TOP 09 s nejhoršími výsledky historie netřeba hovořit.

Velký úspěch naopak zaznamenaly nové strany, díky kterým podle Sokola ČR definitivně ztratila pověst poslední postkomunistické země bez úspěšných podnikatelských subjektů. Příběh Věcí veřejných se podařilo v následujících volbách nejen zopakovat, ale dokonce mohutně rozšířit.

Do sněmovny prošlo sedm kandidujících subjektů, a to ještě některé z nich sdružovaly kandidáty z více stran. S TOP 09 se svezli (byť letos v omezenějším počtu) Gazdíkovi Starostové, Andrej Babiš zase z ústecké kandidátky přivedl Severočechy.cz a jednu poslankyni z obdobného sdružení ve východních Čechách. Okamurův Úsvit pak umožnil opětovný vstup do sněmovny čtyřem „véčkařům“. Celkem lze tedy ve sněmovně napočítat 12 stran.

Volby prý potvrdily rozdělení země na tradičně pravicové a levicové okresy, do toho se však zamíchal úspěch hnutí ANO. To nechtěně potvrdilo svá tvrzení, že nepatří ani k pravici, ani k levici. Bodovalo totiž v pravicových i levicových okresech. Například v tradičně levicovém Jeseníku i pravicových venkovských okresech Prahy. Nevyhraněnost strany ukázala i sestava kandidátů, od pravicového manažera Ivana Pilného, po bývalého sociálního demokrata Jaroslava Faltýnka.

Zato hnutí Úsvit Tomio Okamury uspělo výrazně v několika okresech. Jednak v Ústeckém kraji, zejména v okresech s vyhrocenějšími sociálními problémy. A kromě toho na Zlínsku, senátorské bázi předsedy Okamury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

12:42 Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

Bývalý starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer si utahuje z českého katolického kněze T…