Komentátor se zamyslel nad tím, proč Rychetský jezdí tak často do Prahy. Zmínil se i o Fantomasovi

27.09.2014 11:50

Proč jezdí předseda Ústavního soudu tak často do Prahy a proč potřebuje majáček? Tuto zneklidňující otázku pokládá v Lidových novinách komentátor Petr Kamberský. Podle něj tam úředně nemá co pohledávat. Poukazuje také na německý model, který prý sám Rychetský často dává jako příklad.

Komentátor se zamyslel nad tím, proč  Rychetský jezdí tak často do Prahy. Zmínil se i o Fantomasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský chce mít podobně jako policisté, záchranáři, hasiči a někteří vysocí armádní a ústavní činitelé právo využívat modrý majáček. Rozčilují ho totiž časové prostoje na opravované dálnici D1 spojující Prahu s Brnem, kde Ústavní soud sídlí. Petr Kamberský v Lidových novinách se na stránce komentářů ptá: Proč předseda Ústavního soudu potřebuje tak často jezdit do Prahy? „Úředně tam v podstatě nemá co pohledávat. A už vůbec ne ladit noty s prezidentem či předsedy obou parlamentních komor,“ míní komentátor.

Petr Kamberský upozorňuje na tři aspekty Rychetského žádosti o modrý majáček na auto. Je to podle něj pobavení – pochyba a neklid. Právě neklid podle něj vzbuzuje otázka: „Proč vlastně jezdí předseda Ústavního soudu tak často do Prahy, jak sám říká, na jednání s jinými ústavními činiteli?“

Tajemník soudu Ivo Pospíšil říká: „Jedná se o oficiální ceremoniální akce, nejčastěji při oficiálních pracovních zahraničních návštěvách, jimž ÚS zajišťuje přijetí u jiných ústavních činitelů v Praze. Tedy nevykonává ho jako soudce ÚS, ale jako jeho vrcholný představitel,“ cituje Kamberský vysvětlení soudu.

Jak často jezdí němečtí ústavní soudci do Berlína?

Nicméně komentátor poukazuje na příklad Německa, který podle něj často sám Rychetský chválí. Německý ústavní model totiž rozstrkává ústavní instituce po celé zemi, aby se spolu jeho představitelé příliš nebavili. „Motivace je jasná: Žádná z mocí ve státě by neměla uzurpovat agendu moci jiné. Proto Němci poslali svůj ústavní soud až do Karlsruhe, ležícího u hranic s Francií. Německo je v tomto ohledu možná až příliš důkladné…“ píše komentátor a uvádí další příklady rozmístění jednotlivých soudů v zemi.

„Protože naši soudci dávají německý ústavní soud často za příklad a z jeho rozhodnutí rádi citují, Chlívek se musí v Karlsruhe poptat, jak často a jak rychle soudci jezdí na návštěvy do Berlína. A zda k tomu potřebují majáček,“ uzavírá svůj dnešní příspěvek do LN Kamberský.

V neposlední řadě autor komentáře zdůrazňuje, že zdržení na D1 způsobují především zúžená místa dálnice, „na nichž by pomohlo auto s křidélky jako míval Fantomas, ale nikoli maják".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …