Komentátor se zamyslel nad tím, proč Rychetský jezdí tak často do Prahy. Zmínil se i o Fantomasovi

27.09.2014 11:50

Proč jezdí předseda Ústavního soudu tak často do Prahy a proč potřebuje majáček? Tuto zneklidňující otázku pokládá v Lidových novinách komentátor Petr Kamberský. Podle něj tam úředně nemá co pohledávat. Poukazuje také na německý model, který prý sám Rychetský často dává jako příklad.

Komentátor se zamyslel nad tím, proč  Rychetský jezdí tak často do Prahy. Zmínil se i o Fantomasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský chce mít podobně jako policisté, záchranáři, hasiči a někteří vysocí armádní a ústavní činitelé právo využívat modrý majáček. Rozčilují ho totiž časové prostoje na opravované dálnici D1 spojující Prahu s Brnem, kde Ústavní soud sídlí. Petr Kamberský v Lidových novinách se na stránce komentářů ptá: Proč předseda Ústavního soudu potřebuje tak často jezdit do Prahy? „Úředně tam v podstatě nemá co pohledávat. A už vůbec ne ladit noty s prezidentem či předsedy obou parlamentních komor,“ míní komentátor.

Petr Kamberský upozorňuje na tři aspekty Rychetského žádosti o modrý majáček na auto. Je to podle něj pobavení – pochyba a neklid. Právě neklid podle něj vzbuzuje otázka: „Proč vlastně jezdí předseda Ústavního soudu tak často do Prahy, jak sám říká, na jednání s jinými ústavními činiteli?“

Tajemník soudu Ivo Pospíšil říká: „Jedná se o oficiální ceremoniální akce, nejčastěji při oficiálních pracovních zahraničních návštěvách, jimž ÚS zajišťuje přijetí u jiných ústavních činitelů v Praze. Tedy nevykonává ho jako soudce ÚS, ale jako jeho vrcholný představitel,“ cituje Kamberský vysvětlení soudu.

Jak často jezdí němečtí ústavní soudci do Berlína?

Nicméně komentátor poukazuje na příklad Německa, který podle něj často sám Rychetský chválí. Německý ústavní model totiž rozstrkává ústavní instituce po celé zemi, aby se spolu jeho představitelé příliš nebavili. „Motivace je jasná: Žádná z mocí ve státě by neměla uzurpovat agendu moci jiné. Proto Němci poslali svůj ústavní soud až do Karlsruhe, ležícího u hranic s Francií. Německo je v tomto ohledu možná až příliš důkladné…“ píše komentátor a uvádí další příklady rozmístění jednotlivých soudů v zemi.

„Protože naši soudci dávají německý ústavní soud často za příklad a z jeho rozhodnutí rádi citují, Chlívek se musí v Karlsruhe poptat, jak často a jak rychle soudci jezdí na návštěvy do Berlína. A zda k tomu potřebují majáček,“ uzavírá svůj dnešní příspěvek do LN Kamberský.

V neposlední řadě autor komentáře zdůrazňuje, že zdržení na D1 způsobují především zúžená místa dálnice, „na nichž by pomohlo auto s křidélky jako míval Fantomas, ale nikoli maják".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…