Komentátor se zlobí: Nevládnou nám zvolení zástupci, ale policajti

1. 3. 2014 9:55

Na otázku, kdo nám vládne, si v Lidových novinách odpovídá komentátor Petr Kamberský. Z kauz pražského magistrátu mu vyplývá, že to nejsou zvolení zástupci, ale policajti. Na jejich právním názoru totiž záleží, jestli přijdou s obviněním, a to nikoli za krádež nebo zpronevěru, ale za rozhodnutí v dobré víře.

Komentátor se zlobí: Nevládnou nám zvolení zástupci, ale policajti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto
reklama

 „Česká demokracie vstoupila do další fáze. Jakékoli rozhodnutí politického orgánu je trestně stíhatelné, přičemž nikdo ze zúčastněných neví, zda jedná dle práva, či proti právu – to se dozví až ve chvíli, kdy mu policie sdělí obvinění,“ píše Kamberský v úvodu svého chlívku, který nazval „Stát řízený policejní náladou“.

Pak připomíná onu paradoxní situaci na pražském magistrátu. Policie je rozhodnuta trestat radní. Když přerušili práce na tunelu Blanka, a to ve strachu, zda mají legální stavební povolení, tak je vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Protože soud rozhodl, že smlouva je platná, tak Praha Metrostavu zaplatila. Za to ovšem začala vedení města vyšetřovat další složka, a to Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vedení Prahy je tak vystaveno několika vyšetřováním.

„Pokud je zvolený politik trestán nikoli za korupci, krádež či zneužití pravomocí, ale za to, jak v dobré víře rozhodl, ukazuje to na zásadní vymknutí z liberálního řádu,“ píše komentátor Petr Kamberský v sobotních Lidových novinách.

Nikdy nevíte, zda nepřijde policajt s obviněním

„Přátelé, tohle je přece kolosální a principiální malér. Nelze rozhodovat, nejde řídit vesnici ani zemi, protože aniž jste cokoli ukradli, zpronevěřili nebo předražili, nikdy nevíte, zda nepřijde policajt s obviněním,“ píše Kamberský s tím, že českým demokratům v tomto případě nezačalo svítit žádné červené varovné světélko. Podle něj je to vžitou představou, že politik je lump a mafián jaksi z definice.

„Ne, přátelé demokraté, nevládnou nám zvolení zástupci, ale ve skutečnosti nám vládnou policajti. Nikdo nevíme, co zítra bude podle jejich právního názoru trestný čin, nikdo nevíme, co může být nadále nelegální,“ napsal do LN Kamberský a ukazuje i další paradoxní kauzy jako třeba Opencard.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…