Komentátorka: Lpíme na jistotách, proto jsme v recesi. Reformy to nezmění

21.09.2012 8:58

Česká ekonomika je v recesi a vláda by se chtěla proškrtat k jejímu vyřešení. Ale když šetří vláda, nemůže od občanů čekat, že začnou utrácet. Ostatně opatrnost, touhou po jistotách a šetření mají Češi v krvi. Tuto skutečnost nezmění žádná ekonomická reforma. Na jedné straně to přispívá k tomu, že zažíváme jen mírné ekonomické pády, současně však zažíváme i jen malé ekonomické vzestupy.

Komentátorka: Lpíme na jistotách, proto jsme v recesi. Reformy to nezmění
Foto: Petr Kupka
Popisek: Posluchači Lorencové a Okamury v Havířově

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) opakuje, že ekonomické těžkosti neprožívá jen Česko, ale celá Evropa. Analytička Lidových novin (LN) Lenka Zlámalová k tomu však v komentáři poznamenává, že tomu tak není. U nás máme recesi, zatímco jinde v Evropě už zase ekonomicky sílí. Je to prý především tím, že se Češi bojí riskovat a sázejí raději na jistoty. O tomto charakteristickém rysu české populace svědčí i to, že by občané na Hradě nejraději viděli opatrnického Jana Fischera.

Opatrnosti není nikdy dost?

„Jistoty s malými zisky jsou pro nás důležitější hodnotou než riziko s šancí na vysoké zisky. Je nám vlastní spíš mentalita úředníků se zaručeným stabilním příjmem než obchodníků, kteří můžou jednou hodně vydělat, ale jindy o to víc ztratit. Bankrot považujeme spíš za tragédii než šanci na nový začátek," poznamenává autorka.

S touto mentalitou se nesmíme divit, že dravějším národům, jako  jsou Estonci, ale částečně i Slováci občas jen koukáme na záda. Oni zase musí počítat s tím, že jejich pád z ekonomických výšin bude čas od času pěkně bolet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…