Komisařka Sčítání lidu: Řvou na mě, že mi dají do držky za pokutu

02.07.2011 15:15

PŘÍBĚH Ačkoli Sčítání lidu, domů a bytů pro rok 2011 oficiálně skončilo, ParlamentníListy.cz zjistily, že to není úplná pravda. Na redakci se obrátila pošťačka, která tvrdí, že jí někteří lidé vyhrožují fyzickým útokem v případě, že obdrží pokutu za nevyplněný formulář.

Komisařka Sčítání lidu: Řvou na mě, že mi dají do držky za pokutu

"Dělám pošťačku, mám na starost asi 10 vesnic, roznášíme dopisy, rozvážíme balíky, tu práci dělám dlouho, takže samozřejmě drtivou většinu lidí znám," uvedla pro ParlamentníListy.cz paní Hana. Příjmení, ani místo, kde působí, doplnit nechtěla. Redakce ovšem touto informací disponuje.

"Zároveň jsem se účastnila Sčítání lidu. I když zpočátku jsem to dělat nechtěla, protože během školení nám řekli, že když někdo něco neodevzdá, tak z toho budeme mít pokutu my, jakože pošťačky. To se nestalo, takže jsem to nakonec udělala," vysvětluje pošťačka Hana.

Podle svých slov si sáhnula až na dno. Nejhorší prý bylo, že ji mnoho lidí bralo jako hromosvod a veškerou zlobu si vybíjelo právě na ní. "Nemůžu přeci za to, že jsem roznášela formuláře a pak jsem je zase vybírala, copak jsem to vymyslela já?" přibližuje své osobní zkušenosti. "Nadávka, ať jdu do prdele, byla tou nejmírnější. Je to proto, že ti lidi mě znají, tak asi si myslí, že si můžou dovolit víc. Nikdy jsem nereagovala a ještě jsem je urgovala mimo pracovní dobu, teď se mi to hezky vrací," dodala.

ZAUJALO NÁS

Situace se podle paní Hany přiostřila ve chvíli, kdy ti, kteří formulář nevyplnili či neodevzdali, zjistili, že jim skutečně hrozí pokuta. "Když se to před pár dny objevilo ve zprávách, tak začalo to pravé peklo. Jak jezdím s poštou, tak na mě už několik z těch lidí řvalo, že dostanu přes držku, jestli je bude někdo popotahovat. Obořila jsem se na ně, ať si jdou stěžovat na úřady, ale to stejně nemá cenu."

Většinou se prý jednalo o místní, kteří rádi sedí v hospodě, pracují pro družstvo a jsou buďto rozvedení, anebo žijí s partnerkou. "Jsou to starší chlapy, nad padesát, jestli mě nebudete jmenovat, tak bych chtěla říct, že jsou to primitivové," doplnila paní Hana své obavy a pocity.

Je pravdou, že zejména ČSÚ několikrát varoval obyvatele Česka, že v případě odmítnutí vyplnění dotazníku bude tento čin trestán jako přestupek, za který hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Dosud ovšem žádná nepadnula. Jediným trestem tak zůstává 28 milionů korun za chyby při sčítání, které České poště vytknul právě ČSÚ. Pošta tak za problémy s kolabující telefonní linkou přijde o sedm milionů, kvůli realizaci samotného sčítání bude chudší o dalších jednadvacet milionů korun.

"To jsou samý miliony, ale nejvíc trestaný jsme my! Copak na vás někdo řve, že vám dá přes hubu, protože jste mu prodala málo kafe, dala tvrdej chlebíček, to by se páni politici měli zamyslet," řekla ParlamentnímListům.cz paní Hana. Ta se prý již v úterý obrátila na svou nadřízenou. "Zatím nevím, prostě jsem jí to jen řekla, ale co udělá, nevím, mě nemá kdo nahradit, je nás tady pět a půl a makáme v létě, v zimě, už chci vidět, jak to zvládnou brigádníci."

Tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová pro ParlamentníListy.cz v této souvislosti konstatovala, že o určitých problémech vedení ví. "Zatím jsme stížnosti nezaznamenali, víme o tom, že lidé jsou vůči doručovatelům občas nepříjemní, vybíjí si zlost, pokoušou je psi, ale to je běžné, většinou se to řeší přímo na poště," sdělila.

"Vím jediný, že příště to za těch pár korun dělat nebudu, ať si to zkusí pan John, nebo pan Bárta, ten je taky chytrej jak rozhlas," uvedla na závěr bouřlivého telefonátu paní Hana.

Ačkoli bylo sčítání lidu mnohými diskutéry považováno za zbytečné a například na Facebooku jej chtěly bojkotovat desítky tisíc fanoušků, nakonec se tak nestalo. ČSÚ obdržel na 17 milionů formulářů, přičemž sčítací komisaři navrhli na pokutu pouhé stovky lidí.

K obecním a městským úřadům se však nakonec dostanou jen desítky. Mají se totiž vyřadit ti lidé, u nichž je porušení zákona nejednoznačné. Případy má posoudit právník.

Sčítání obyvatel se u nás traduje již od roku 1869. Předposlední se konalo 1. března 2001. Výsledky letošního dosud nejsou známy. "Pokud by sčítací formuláře vyplnili všichni elektronicky, bylo možné již nyní publikovat první předběžné výsledky. Vzhledem k nutnosti zpracovat téměř tři čtvrtiny formulářů klasicky, budou první úplné předběžné výsledky zveřejněny asi v prosinci letošního roku", uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

K věci:

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

9:29 35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

Víte, který řetězec dostal od roku 2022 zdaleka nejvíce pokut? Byl to řetězec Penny Market. Na sankc…