Komunista Černý promluvil v rádiu o obsazení Krymu: Vůbec se nedivím

18.03.2015 18:39 | Zprávy
autor: vam

Za demonstraci síly považuje poslanec a stínový ministr obrany KSČM Alexander Černý plánovaný přesun amerických vojenských kolon přes české území. Politik to uvedl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, který netradičně moderoval ředitel této veřejnoprávní stanice Jan Pokorný.

Komunista Černý promluvil v rádiu o obsazení Krymu: Vůbec se nedivím
Foto: repro ČT
Popisek: Poslanec KSČM za Olomoucký kraj Alexander Černý

Moderátor ale poukázal na právě probíhající mohutné manévry ruských vojsk a poslance se zeptal, zda to také není demonstrace síly. Černý reagoval tím, že velkými vojenskými cvičeními Rusko jen reaguje na NATO. Prý se stačí jen podívat na mapu a zamyslet se nad tím, proč Američané budují základny na pobřeží Černého moře, v Rumunsku a v Bulharsku.

Poukázal na to, že prstenec amerických vojenských základen obepíná Čínu a Rusko podél celé jejich hranice. "To je normální? Ohrožuje Rusko Spojené státy nebo NATO?" položil si Černý řečnickou otázku. Upozornil také na fakt, že USA mají v celém světě přes 700 základen, zato Rusové jen několik, sami prý mluví o čtyřech.

Může mít NATO obavy z ruské vojenské síly?

Moderátor ale upozornil, že NATO může mít obavy z ruské vojenské síly. A Černého reakce? "Vojenský rozpočet Ruska je 60 miliard dolarů, v USA je stabilně už několik let přes 500 miliard dolarů," poukázal na nesrovnatelně větší výdaje USA na zbrojení, než jaké má Rusko.

Komunistický politik také prohlásil, že nemá obavy z ruské vojenské síly. "Nevidím důvod, proč by Rusko mělo chtít obsadit západní Evropu," podotkl.

Při debatě se dostalo i na problematiku poloostrova Krym, který loni na jaře Rusko připojilo ke svému území. Černý poukázal na to, že na Krymu proběhlo referendum, v němž tamní lidé velkou většinou rozhodli využít svého práva na sebeurčení a požádali Ruskou federaci, aby se k ní mohli připojit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co, že jste tak otočil ohledně spolupráce s ANO?

Ono by to nebylo poprvé, vždyť už jste s ním vládli. A proč jste s tím podpořit vládu ANO nepřišel po volbách? Pak by tu třeba nemusela být vláda ANO, SPD a Motoristů, což všichni z opozice kritizují, ale je fakt, že vy jste první, kdo s tím zřejmě chce něco fakt udělat, což je podle mě dobře. Vůbec...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan s ansámblem vyjel do regionů. Jenže zase došlo na EU

20:30 Rakušan s ansámblem vyjel do regionů. Jenže zase došlo na EU

Rakušanův „Kabinet budoucnosti“ hostoval tentokrát ve Stráži pod Ralskem. Řešily se problémy regionu…