Komunisté nám kazí demokracii. Modrý Sobotka řečnil před politickými vězni

25.05.2013 21:25

Političtí vězni si již počtyřiadvacáté připomněli hrůzy, jimiž v 50. letech 20. století prošly v pracovních táborech v uranových dolech v Jáchymově tisíce lidí nepohodlných komunistickému režimu. Takové akce jako Jáchymovské peklo by se měly konat na více místech ČR, aby se lidé dozvěděli o nelidských podmínkách, řekl před kostelem sv. Jáchyma místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Komunisté nám kazí demokracii. Modrý Sobotka řečnil před politickými vězni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přemysl Sobotka ukazuje na fotografii svého otce

"Měli by se jich zúčastňovat mladí, informace by měli více pronikat do středních i základních škol. Učitelé by měli účastníky, dokud ještě žijí, zvát. Oni tomu naopak brání, a to je ta největší tragédie," uvedl. Politických vězňů z 50. let žije ještě podle Šedivého 1200 až 1300, celá Konfederace politických vězňů má včetně vdov a potomků přes 3000 členů.

"Nejvíce mě trápí, že se komunistická strana nevyrovnala se svou vinou. To zlo je tady pořád," řekla předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová. Stát se dosud podle ní nedokázal vyrovnat s komunistickým režimem. "Zákon z roku 1993 je bezzubý a nemá sankce. To jsme si jenom řekli, že to byla zločinná a zavrženíhodná strana, nic víc," uvedla. Vadí jí komunisti v krajských vládách. "Jsou všude. Byli jenom upozaděni a teď se začínají projevovat čím dál více. Obsazují hlavně školství, což je špatné, protože mládež nezná historii," uvedla. Komunisti podle ní ovlivňují mladé. "My jsme to nedokázali více ovlivnit a už na to nemáme sílu, řekla.

Komunisti kazí demokracii a falšují historii, říká P. Sobotka

"Tito muklové, kteří si to prožili a zároveň se vyrovnali s tím světem, který na ně děsivě dopadl, jsou dneska optimističtí lidé, a proto sem jezdím a nabíjím si u nich baterky," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). V současné nelehké době občanské pasivity prý komunisti zvedli hlavu a ve spolupráci s některými levičáky demokracii kazí a snaží se znovu falšovat historii, čemuž napomáhají i v televizi vysílané seriály o majoru Zemanovi. "Je potřeba, abychom šli pohromadě, abychom zvedli hlavu a nenechali se pohlavkovat. Vypořádání se s komunismem bude trvat několik generací, dodal Sobotka.
 


"Tady je třeba volat filmaře a vedoucí kateder historie, ale i ty, co si říkají sociální demokraté, ale i ty z druhé strany, aby lidé autenticky věděli a poznali, co to bylo utrpení, boj a totalitní režim," řekl zástupce slovenských politických vězňů Ján Baník. Podle poslance Jana Bureše z ODS je špatně, že své zkušenosti se zločineckou ideologií komunismu nepředáváme EU do Bruselu.

Komunisti jedou stále ve stejných kolejích

"Stát s komunistickým hrůzami dosud nevypořádal a má stále velké manko. Komunisti jedou ve stejné koleji, demokratičtí nejsou," řekl Stanislav Havel, který byl komunisty vězněn v 17 letech za šíření letáků. "Nerad na to vzpomínám, protože je mi z toho pořád těžko," řekl Alexander Celer, který byl vězněn v Jáchymově. Podle něj je to zlo nutné stále připomínat. "Nechci, aby se to znovu vrátilo," dodal.

Na území bývalého Československa bylo v 50. letech 15 táborů nucených prací s kapacitou dvacet až třicet tisíc míst a prošlo jimi na sto tisíc vězňů z dvou set tisíc odsouzených. Mnozí zemřeli na rakovinu plic, kvůli nelidským podmínkám, další byli zastřeleni na útěku.
 
 
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

17:32 Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

Někdejší ministr financí, premiér a prezident Václav Klaus, který byl jedním z hlavních aktérů polis…