Komunisté už se třesou na pozice ve státních firmách, píší noviny. A spekulují, kde všude to bude

11.05.2018 8:40

Šéfové ANO, ČSSD i KSČM už doladili smlouvy o spolupráci. I přesto, že komunisté budou pouze tichým partnerem bez přímé účasti ve vládě, nepřijdou zkrátka. Za jejich podporu menšinové vládě chtějí některé své lidi v kontrolních a dozorčích radách klíčových institucí. Jiří Dolejš pro Lidové noviny upřesnil, že seznam pozic ještě není, ale dá se očekávat, že půjde o firmy, které obhospodařují významný majetek a mají strategický dosah.

Komunisté už se třesou na pozice ve státních firmách, píší noviny. A spekulují, kde všude to bude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip tento požadavek vysvětluje tím, že ctí Ústavu, tedy jestliže má v podniku většinový podíl stát, musí podle něj být pod kontrolou politických stran. „Rádi bychom měli informace hlavně u těch důležitých. Počínaje energetikou přes dopravu, půdu, lesy až po spoje,“ řekl Lidovým novinám Dolejš. „Nemám s tím poroblém, když bude KSČM zastávat kontrolní funkce,“ reagoval na jejich požadavek předseda ČSSD Jan Hamáček.

Jednat by se tak mohlo například o České dráhy, Lesy ČR, nebo Českou poštu, v jejímž případě se podle zdrojů novin hovoří o tom, že šéfem dozorčí rady by se mohl stát její člen Lubomír Krejsa, který předsedovi KSČM Vojtěchu Filipipovi radí v ekonomických otázkách.

Konkrétně v dohodě, ve které komunisté slibují, že zvednou ruce pro menšinový kabinet, stojí, že KSČM má právo navrhnout obsazení některých funkcí, aby mohla po dobu působení tolerované vlády plnit svou kontrolní roli, zejména pak ve vnitřních a vnějších kontrolních orgánech centrálních orgánů a přímo řízených organizací, a to dle věcných částí programového prohlášení.

Podle deníku LN zmiňovaný odkaz na program prozrazuje, kam asi KSČM cilí. Ta totiž mimořádnou důležitost příkládá například nezvyšování spoluúčasti pacinetů, což by mohlo napovídat, že například pomýšlí na největší zdravotní pojišťovnu VZP. Zástupci komunistů už v kontrolních či dozorčích radách jsou, a to díky rozložení sil ve Sněmovně. Například v dozorčí radě VZP jsou rovněž zástupci opozice.

Zvláštní zájem komunisté věnují i energetice a surovinové politice. Co se týká surovin, zde si komunisté přejí, aby měl stát vyšší pravomoci. Ve svých programových požadavcích pro premiéra Babiše to komunisté specifikovali jako důraz na ochranu přírodních zdrojů před zcizením do zahraničí. A že to KSČM myslí vážně ostatně dokázala i při předvolební kauze kolem lithia.

Díky vazbě na vládu tak mají komunisté šanci dostat se do vedoucích pozic ve zmiňovaných orgánech, tedy být více zastoupeni a mít větší vliv na rozhodování. Znění programových a koaličních smluv projednájí ještě poslanci ANO i vedení sociální demokracie, které následně vyhlásí interní referendum. Výsledek by měl být znám 8. července.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…