Komunisti vybírají svého prezidentského kandidáta. Mezi návrhy je i Grebeníček nebo Filip

6. 10. 2012 9:18

KSČM chce nejpozději do 20. října představit vlastního kandidáta na prezidenta. Mezi návrhy padlo i jméno bývalé soudkyně Ústavního soudu a Nejvyššího soudu Elišky Wagnerové, podnikatele Tomia Okamury, předsedy strany Vojtěcha Filipa nebo poslance Miroslava Grebeníčka.

Komunisti vybírají svého prezidentského kandidáta. Mezi návrhy je i Grebeníček nebo Filip
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

O kandidátovi rozhodne ústřední výbor KSČM. Než se tak stane, mohou základní organizace komunistické strany posílat návrhy. "Dosud jsme jednali pouze s Vladimírem Remkem," řekl on-line deníku Týden.cz šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Evropský poslanec ale kandidaturu komunistům odmítl.

Za kandidáta KSČM se podle Kováčika postaví všichni její zákonodárci. Zatím je otázkou, kdo to bude. "Do dvacátého října na tom bude pracovní skupina pracovat. Pak oznámíme jméno s konečnou platností," řekl Týdnu.cz šéf strany Vojtěch Filip.

Výběr nebude jednoduchý

Pokud chce strana se svým kandidátem ve volbě uspět, musí vsadit na silnou osobnost, která bude mít šanci v boji proti favorizovanému kandidátovi Janu Fischerovi nebo Miloši Zemanovi. Takovou osobností mohla být třeba bývalá soudkyně Eliška Wagnerová. Ta ale kandidaturu odmítá. "Mě se snažilo nominovat mnoho lidí. Odmítla jsem to všem a odmítnu to i KSČM," řekla.

Zato známý podnikatel Tomio Okamura by se kandidatury pod záštitou komunistů nebránil. S některými už o věci dokonce jednal. Jeho rozhodnutí ovlivní především výsledek senátních voleb, ve kterých Okamura kandiduje ve Zlínském kraji.

Dalším možným kandidátem je bývalý dlouholetý předseda strany Miroslav Grebeníček. Tento spíše neoblíbený politik ale pravděpodobně velkou podporu veřejnosti nezíská navzdory tomu, že preference komunistům stoupají. Grebeníčka provází stín jeho otce Aloise, který byl vyšetřovatelem StB. "Já slyším o tomto návrhu, abych kandidoval na prezidenta, poprvé. Jsem zaskočen. Dosud jsem o tom neuvažoval," řekl on-line deníku Týden.cz poslanec.

Historicky první přímá volba prezidenta se uskuteční 11. a 12. ledna příštího roku. Stejně jako v případě voleb do Senátu bude dvoukolová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…