Konec daňových rájů? Nový systém Kalouskova úřadu si dává na čas

16. 8. 2012 10:14

Ministerstvo financí bude mít od příštího roku velkou šanci zamezit úniku peněz do daňových rájů. Podle MF Dnes totiž ministerstvo uzavřelo nové dohody o výměně informací s vyhledávanými daňovými ráji. Jak jsou tyto dohody účinné, se ale ukáže až příští rok, celá akce má totiž zpoždění.

Konec daňových rájů? Nový systém Kalouskova úřadu si dává na čas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň
reklama

Podnikatel si může vytvořit daňové plánování i v zahraničí, to v rozporu se zákonem není. Pokud by se ale chtěl cíleně vyhnout zdanění, čekají ho v České republice problémy. "V evropských daňových rájích jako je Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr, je flexibilnější obchodní legislativa, je například možná výplata dividend v průběhu roku, rychlejší zakládání a likvidace společností, nižší náklady na běžnou správu," přiblížil Mladé frontě Dnes některé z výhod evropských daňových rájů David Borovec z poradenské firmy PwC. Někteří podnikatelé vyvádějí peníze do rájů přímo a provádějí například platby za nedohledatelné služby.

Jen za takový převod peněz ale už od příštího ledna zaplatí 35 procent z obnosu jako srážkovou daň místo současné patnáctiprocentní.  Ministerstvo financí se tak může díky uzavřeným smlouvám se zeměmi jako je ostrov Man, Jersey, Britské Panenské ostrovy a Bermudy, Guernsey, Kajmanské ostrovy, Bahamy, Andorra a San Marino těšit na nové informace o Češích, kteří v rájích vedou své účty. Deník ale připomíná, že i tak to nebude mít Česká republika jednoduché.

Velké ryby stejně uplavou

Pokud bude stát chtít získat informace o daném člověku, bude muset prokázat byrokratickou cestou, že chce údaje za účelem stanovení jeho daňové povinnosti. "To snižuje jejich využití, většinou nemáte dostatek informací, abyste mohli formulovat žádost ke konkrétní osobě. Bude záležet na ochotě daňových rájů vyjít vstříc," řekl novinám právník Radek Buršík z poradenství Deloitte. Nový systém tak bude platit především na drobnější podnikatele. Ti zkušenější a movitější si najímají poradenské firmy, které vytvářejí složitá schémata toho, kudy peníze vést. To ale stěžuje odhalení trestného činu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…