Konec, pane Sorosi. Vaše univerzita tu fanoušky migrace vychovávat nebude. V Maďarsku už připravují příslušný zákon

01.04.2017 15:05

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl, že si došlápne na soukromou Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou financuje maďarský rodák miliardář George Soros. Právě kvůli tomuto muži se Orbán postavil proti univerzitě. Vláda Spojených států je postojem maďarského premiéra znepokojena, ale analytik Jan Campbell Orbána chválí.

Konec, pane Sorosi. Vaše univerzita tu fanoušky migrace vychovávat nebude. V Maďarsku už připravují příslušný zákon
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros
reklama

Soukromá Středoevropská univerzita je ve světě vnímána jako respektovaná instituce. Ne všichni však jsou jejím působením nadšeni. Mezi nespokojence patří i maďarský premiér Viktor Orbán, který má za to, že Soros podporuje protivládní opozici. Orbán má dokonce za to, že Soros nese svůj podíl odpovědnosti na několik let trvající migrační krizi. Obává se toho, aby univerzita neprodukovala podobně smýšlející osoby.

Orbán tak připravil zákon, podle kterého na území Maďarska nesmí působit univerzita, která formálně sídlí jinde než v Maďarsku, ale studenty má v podstatě jen v Maďarsku, protože tam má kampus. Tato limitující podmínka je namířena právě na Středoevropskou univerzitu, která má sídlo v New Yorku, ale kampus jen v Maďarsku.

Analytik Jan Campbell je spokojen. „Pro nezasvěcené uvádím, že CEU je panem Sorosem založený a jeho Open Society Foundations (OSF) finančně podporovaný projekt. Svého času měl být realizován v ČR. Dnes lze konstatovat, podobně jako v případě dostavby Temelína s pomocí v bankrotu se nacházející americké společnosti Westinghouse, že ČR má o dva problémy méně. Ukrajina, Bulharsko a podobné rusofobní státy mají o další problém více,“ poznamenává pro server VašeVěc.cz Campbell.

Celý komentář naleznete ZDE

Proti počínání Viktora Orbána už se ohradila ambasáda Spojených států v Budapešti a svůj nesouhlas s postupem vlády daly najevo i další země. Campbell si z toho ovšem mnoho nedělá. „Doprovodný šum tzv. svobody vědeckého vzdělání a výzkumu a velvyslanectví USA vyprší stejně rychle, jako bublinky u nekvalitního šumivého vína,“ podotýká analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…