Konec spolupráce ČSSD a ANO. Ve Frýdku-Místku se rozpadla koalice

14.01.2015 18:49

Koalice ANO a ČSSD, která od listopadu vedla Frýdek-Místek, se rozpadla. Koaliční smlouvu vypověděla ČSSD, podle níž hnutí ANO nejde o blaho občanů, ale jen o blaho některých členů. Podle zástupců ANO naopak koaliční partner od počátku zneužíval jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci ČSSD a ANO to uvádějí v prohlášeních, která dnes přečetli na tiskových konferencích.

Konec spolupráce ČSSD a ANO. Ve Frýdku-Místku se rozpadla koalice
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Sociální demokraté uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Posledním impulzem, který je vedl k vypovězení smlouvy, bylo podle sociálních demokratů jednání radního za ANO, který podle nich pozměnil smlouvu a následně se ji pokusil vyměnit za originální dokument.

Nyní začnou vyjednávat, všichni se všemi

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se neobává toho, že by podobné regionální problémy mohly dopadat i na vládní koalici ČSSD, ANO a lidovců. "Já si myslím, že není možné se domnívat, že pokud se rozpadne koalice ve Frýdku-Místku nebo jiném městě či obci, že to znamená, že se rozpadne i koalice na vládní úrovni,“ řekl s tím, že se nechce plést tamním sociálním demokratům do rozhodování. Věří, že měli dostatečně silné argumenty.

Podle náměstka primátora Michala Pobuckého se večer na vypovězení smlouvy shodlo všech 12 zastupitelů ČSSD. Ráno to oznámili členům ANO. "Dnes jsme se dostali do stavu po volbách. To znamená, že nyní začnou vyjednávat, předpokládám, všichni se všemi. Může se stát, a s tou variantou i my počítáme, že nakonec zde vůbec nebudeme v koalici a budeme v opozičních lavicích,“ řekl Pobucký. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyjednávat s kýmkoliv, včetně hnutí ANO, pokud nebude dělat kroky, které ČSSD kritizuje.

"Nemůžeme souhlasit s personální politikou hnutí ANO, kdy se rozhodlo postupně zaměstnávat své stranické funkcionáře,“ píšou sociální demokraté v prohlášení. Radního, který se podle nich pokusil vyměnit pozměněný materiál za originální dokument, vyzvala ČSSD k rezignaci. Podle sociálních demokratů se dopustil etického podvodu.

Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva

ANO tvrzení ČSSD odmítá. Radní Milan Vlach podle ANO ve společnosti Distep podepsal smlouvu, jež teprve měla jít ke schválení. Primátor Radim Vrbata (ANO) řekl, že stejně ale učinil i zástupce ČSSD Jiří Vzientek. Škodu podle něj žádnou nezpůsobili a svá pochybení přiznali.

"Svou naivitou jsme dali ČSSD do ruky veškeré střelivo, nechali jsme se zmanipulovat k mnoha chybám,“ uvádí ANO. Napětí v koalici podle hnutí vzniklo od chvíle, kdy začali tyto chyby rovnat. "Dnes už víme, že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést pouze k diskreditaci hnutí ANO v koalici a jeho oslabení jako případné budoucí opozice,“ píše se v prohlášení.

Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva. Nejbližší řádné zasedání bude 9. března. Vrbata ale řekl, že svolá mimořádné zastupitelstvo.

ANO je podle něj připraveno jít do opozice. Vrbata se domnívá, že ČSSD už má nějakou variantu připravenou. Hnutí ANO podle něj společnou cestu s ČSSD asi nenajde. Řekl, že pokud by ale hnutí znovu bylo v koalici, on sám už by se o funkci primátora neucházel a dal by prostor dalším členům. "Uznávám své pochybení, nechtěl bych nikdy poškodit značku ANO,“ řekl.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů

Jiří Kajzar z opozičního Našeho města F-M ČTK řekl, že je rozpad koalice překvapil, ale že se nediví. "Styl, jaký předvádí hnutí ANO, podle nás nemá nic společného s principem komunální politiky. Řídí město jako firmu, nepotřebují hledat kompromis,“ řekl. Naše město podle Kajzara kritizovalo vznik štědře placených "trafik“. Variant nového uspořádání je podle Kajzara více, ale ANO pro něj není důvěryhodným partnerem. "Nejspravedlivější by byly nové volby,“ řekl.

Libor Koval z KDU-ČSL řekl, že rozpad koalice je pro lidovce velkým překvapením. Žádnou nabídku k vyjednávání zatím nedostali. "Máme jasnou představu, s kým bychom do koalice nešli, a to s komunistickou stranou. Jinak jsme všem jednáním otevřeni,“ řekl Koval.

Vítězné hnutí ANO se loni po volbách domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Dvojkoalice má ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. V radě má ANO šest zástupců, ČSSD pět.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů. ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Sociální demokraté, kteří město do loňska vedli, oproti minulým volbám přišli v zastupitelstvu o třetinu mandátů. Policie několik lidí z bývalého vedení města obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný náměstek primátora Pobucký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …