Koněvova spojka! Vytočený ódéesák Žáček se ve sněmovně pustil do Filipa

08.06.2020 21:05

Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a současný poslanec za ODS Pavel Žáček už nemohl tiše přihlížet domu, jak předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip v rozhovoru pro ruská média falšuje historii, útočí na naše legionáře a na první republiku. Na sněmovní schůzi, kde v souvislosti s výroky Filipa poslanci projednávali bod nazvaný Stanovisko k zásluhám československých legionářů, Žáček popustil uzdu svým emocím a do předsedy komunistů se pořádně opřel. Neváhal jej označit za „Koněvovu spojku“.

Koněvova spojka! Vytočený ódéesák Žáček se  ve sněmovně pustil do Filipa
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Na falšování historie ze strany Komunistické strany Čech a Moravy, a konkrétně jejího předsedy Vojtěcha Filipa jako bychom si podle Žáčka již všichni zvykli. „Tematicky: krvavá bolševická revoluce, leninsko-stalinský teror, pakt Molotov-Ribbentrop a jeho důsledky, květen 1945, komunistický puč v únoru 1948, politické procesy padesátých let, srpen 1968, normalizační éra, listopad 1989 a nakonec i polistopadové transformační období,“ zmínil poslanec „subjekty permanentní, lživé a manipulativní kampaně, vycházející mnohdy z normalizační, a někdy dokonce až stalinské propagandy“.

„Přestože osoba Vojtěcha Filipa srdnatě zpochybnila text toho klíčového proslovu v ruském tisku, kvůli kterému zde jsme, tak přesto posléze zopakovala veškeré argumenty a možná trošku jinými slovy urážky, které byly směrovány jak vůči našim politikům, tak vůči legionářům. Nebylo to možné, ale v té chvíli se mi chtělo zvolat: Ty Koněve, protože skončil také maršálem Koněvem, ty Koněve, proč nám sem posíláš tu spojku?“ dodal Žáček u sněmovního pultíku.

„Předseda KSČM a první místopředseda této Sněmovny totiž zaútočil na památku českých legionářů, nejsilnější vojensko-politickou entitu, na jejichž hrdinství a obětech vznikla svobodná a demokratická Československá republika,“ zdůraznil poslanec ODS.

Napadl památku všech těch legionářů, kteří svůj vztah k vlasti, státotvornost a věrnost republice prokázali hned několikrát: „Na bojištích I. světové války, za občanské války v Rusku, během konstituování Československa a jeho příprav na boj proti hitlerovskému Německu, v nerovném střetu s nacistickými okupanty během II. světové války a následně ve věznicích a nápravných zařízeních komunistického Československa, které se zejména ruským bráškům touto cestou s velkým časovým odstupem mstilo za porážky uštědřené bolševické moci od jara roku 1918,“ připomněl Žáček jejich zásluhy.

Stejně tak se jej dotýká, že Filip vědomě neútočí pouze na naše legionáře, ale jejich prostřednictvím na celou první republiku. „Tak nějak po gottwaldovsku, po vzoru karlínských kluků. Na tu Československou republiku, na niž zde téměř všichni – alespoň verbálně – navazujeme,“ poznamenal politik.

V kontextu s tím si proto klade klíčovou otázkou, proč předseda KSČM zneužívá svého ústavního postavení? „Protože mu to umožňuje (polo)koaliční – dnes již spíše koaliční – historicky nijak neukotvená a bezhodnotová vláda ex-soudruha Andreje Babiše? Potřebuje si vylepšit neostalinský vnitrostranický profil před nadcházející volbou předsedy KSČM? Anebo chce ‚jenom‘ vlivově politicky posluhovat cizí moci, a to proti zájmům České republiky? V sovětsko-ruské terminologii se tomu říká ‚hrát roli užitečného idiota‘,“ zamýšlel se Žáček nahlas.

Velmi pak zalitoval, že naši legionáři v létě 1918 nedosáhli Moskvy a nevyvrátili bolševický režim v základech. „Dvacáté století se tak možná mohlo obejít bez nejkrvavější diktatury lidských dějin. Asi bychom zde dnes také nediskutovali o Vojtěchu Filipovi a jeho provokativních výrocích,“ spekuloval dál poslanec.

Následně připomněl, jak se Rusové o hroby našich veteránů nestarají. „Na obnovu českých válečných hrobů Rusko nikdy žádnou finanční částkou nepřispělo. Česká republika naopak vynaložila na péči o ruské válečné hroby částku převyšující 100 milionů Kč! Tolik k údajné ‚fašizaci‘ české politiky a znevažování výsledků II. světové války,“ zdůraznil Žáček předsedovi KSČM.

Právě socha maršála Koněva se podle Žáčka stala pro Ruskou federaci další záminkou, aby mohla sabotovat péči o válečné hroby padlých československých legionářů.

„Střetávají se zde dva pohledy na minulost, náš, český, svobodný, státoprávní, a ruský, ideologický, vnitro- i zahraničněpoliticky zneužitelný, vedený nepříliš úspěšnou snahou navazovat na historický odkaz bolševiků a zároveň i bělogvardějců za občanské války. Vítězná anabáze československých legionářů celou Sibiří jim do tohoto konceptu prostě nezapadá,“ doplnil Žáček závěrem.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

7:07 Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

Právník a lídr strany PRO Jindřich Rajchl oznámil, že se chystá pokračovat v protestech proti vládě …