Konkrétní česká média obětí propagandy a šiřiteli dezinformací? Další souvislosti k ohromující zprávě o Zemanovi a podpoře teroristů

28.07.2017 18:53

ANALÝZA Českou mediální scénu nedávno rozvířila zpráva, podle které neochota amerického prezidenta Donalda Trumpa setkat se s jeho českým protějškem Milošem Zemanem souvisí s údajným vývozem českých zbraní teroristům. K němu mělo docházet přes ázerbájdžánské státní aerolinky Silk Way Airlines. Mezi zbrojařskými firmami, které se na něm podle českých médií měly podílet, mají být i ty, které spadají do portfolia známého chrudimského zbrojaře a majitele Tatry Kopřivnice a Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Jenže po prostudování původních zdrojů, ze kterých zprávy českých médií vycházely, se ukazuje, že došlo na domácí půdě v rámci informačního pole k lehkému významovému posunu. A hlasitě ozývat se začala i dotčená ázerbájdžánská ambasáda.

Konkrétní česká média obětí propagandy a šiřiteli dezinformací? Další souvislosti k ohromující zprávě o Zemanovi a podpoře teroristů
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Zprávu jako první v Česku přeložil server Fórum24 bývalého šéfredaktora Reflexu, Blesku či Mladé fronty Dnes Pavla Šafra. Zdrojem, na který se odvolává, je americký server zaměřující se na zbrojní průmysl Real Clear Defense. Ani ten ale nedává do příčinné souvislosti neuskutečnění osobní schůzky prezidentů Donalda Trumpa a Miloše Zemana s tím, že by z České republiky měly prostřednictvím komplikovaných reexportů odcházet zbraně pro islamistické radikály.

Článek v originále nazvaný Czech-Russian Arms Trade Connection (Česko-ruská zbraňová spojka) nicméně hned v úvodu zmiňuje, že se Zeman na setkáních státníků Trumpovi vyhýbá, čehož je výsledkem to, že se Zemanovi nejbližší spolupracovníci dostávají pod drobnohled Američanů. Dále popisuje Zemanovy vztahy se zbrojařem Jaroslavem Strnadem, který je nejvýznamnějším donátorem se Zemanem sympatizující politické strany SPO. Článek následně vztah Zemana a Strnada rozvíjí a do koktejlu přidává oblíbené téma: Zemanovo napojení na Rusy. K tomu přimíchá význam železniční dopravy pro ruská pozemní vojska, bez kterých by podle autora bylo Putinovo Rusko bezmocné. Do souvislosti s tím dává Strnadův nedávno deklarovaný zájem o převzetí lounské vagónky Legios. Rusové totiž potřebují pro svá vojska a na přepravu tanků kvalitní vagóny a to nejenom ty nové, ale i starší modely z osmdesátek. 

Autor článku to nicméně myslí smrtelně vážně. „Budou Jaroslav a Michal Strnadové obžalováni za to, že obchodují se zbraněmi na černém trhu a že jsou agenty ruských tajných služeb, kteří se snaží získat západní technologie?,“ nastoluje v závěru článku zásadní otázky. To ale prý záleží na okolnostech, které se buď podaří, anebo nepodaří prokázat. Na klíčové otázky autor není schopen podle svých slov odpovědět. „Nicméně pokud svědci navštíví místní autority anebo lokální ambasádu Spojených států a předají jim další informace, místní orgány mohou odpovědi zajistit,“ dodává.   

ZBRANĚ POCHÁZEJÍCÍ Z VÝCHODNÍ EVROPY SE NAŠLY V SÝRII, PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

Hlavním Yurkovým zdrojem a středobodem myšlenkové konstrukce exportu českých zbraní pro teroristy je článek, který vyšel zhruba před měsícem na bulharském zpravodajském serveru Trud. Jeho autorka Dilyana Gaytandzhieva popisuje komplikovaný systém leteckých reexportů zbraní, ke kterým docházelo pod diplomatickým krytím a prostřednictvím ázerbájdžánských státních aerolinek Silk Way Airlines. Rozsáhlá reportáž je postavena na uniklé korespondenci mezi bulharským ministrem zahraničí a ázerbájdžánskou ambasádou v Bulharsku. Dokumenty byly Gaytandzhievové zaslány z twitterového účtu hackerské skupiny Anonymous. K dispozici jsou jinak na daném účtu volně ke stažení ve hrubé, nezpracované verzi.

Pod rouškou diplomacie

Diplomatické lety nepodléhají kontrole a Silk Way Airlines disponují i letadly schopnými převážet výrazně těžší náklad. Diplomatické lety se zbraněmi měly Silk Way Airlines poskytovat soukromým subjektům, přičemž nejčastějším zákazníkem měly být americké společnosti. Zpráva ale zmiňuje i Spojené arabské emiráty či Saúdskou Arábii. Pokud by zpráva, kterou Trud překládá, byla pravdivá, ázerbájdžánské hlavní město Baku by bylo centrálním uzlem pro utajené exporty východoevropských zbraní do ohnisek konfliktů na Blízkém východě. A to vzhledem k tomu, že se ve velké míře podle autorky jedná o zbraně, které nejsou součástí standardního arzenálu inkriminovaných států (USA, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty). Saúdská Arábie se navíc tím, že podporuje radikály v Jemenu a Sýrii, ani nijak netají. Silk Way Airlines měly za poslední tři roky uskutečnit 350 těchto tzv. diplomatických letů, které ve skutečnosti převážely zbraně.     

Jak ale přišla česká média na to, že zbraně teroristům exportuje i známý zbrojař Jaroslav Strnad? Takovou informaci ve svém textu neprezentuje ani sám Christopher Yurko, kterého Forum24 cituje. Ten pouze poukazuje na to, že v komplikovaném systému údajných diplomatických reexportů přes Ázerbajdžán Strnadovy firmy figurují. Jenže, jak zmiňuje bulharský web, všechny reexporty zainteresovaných strnadových firem (MSM Martin, Real Trade) probíhaly v součinnosti s izraelskou zbrojovkou Elbit Systems, která se zaměřuje na pokročilé elektronické systémy. Navíc se podle článku jednalo o Tatrovky, tedy stroje velkého rozměru, vhodné spíše pro bezpečnostní složky než extrémistické militanty. Nutno přiznat, že ne všechny Tatrovky, které firma vyvezla, působí neškodně. Kromě neozbrojených obrněných náklaďáků (Tatra T815, VPR9) zpráva zmiňuje například RM 70/85, tedy mobilní raketomety typu grad na podvozku Tatra, dále pak SPG Howitzer (samohybné dělo typu Dana na podvozku Tatra). Koncovým adresátem však podle článku bylo ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ambasáda: Je to fake news ze strany Arménů....

Samotná ázerbájdžánská diplomacie se vůči informacím Gaytandzhievové ostře ohradila. V tiskovém prohlášení uvádí, že jsou informace, které česká média převzala, „pomlouvačné a nepravdivé“. Země přitom poukazuje na to, že úzce spolupracuje s NATO a Spojenými státy v boji proti mezinárodnímu terorismu a dalším extrémistickým skupinám typu Islámského státu. Velvyslanectví rovněž tvrdí, že spekulace o tom, že je země do ilegální přepravy zbraní zapojena, „vznikají pod vlivem arménské propagandy“. „Mezinárodní odborníci dobře vědí, kde Ázerbajdžán zbraně nakupuje a jakou dopravu jim v rámci legitimní vojenské spolupráce zajišťuje,“ tvrdí ambasáda, která nařčení Silk Way Airlines považuje za dezinformační fake news.

Zmínky o arménské propagandě ze strany ázerbájdžánské ambasády pravděpodobně nelze brát zas tak vážně. A to vzhledem k tomu, že vztahy mezi oběma státy se pohybují na ostří nože kvůli sporům týkajícím se Náhorního Karabachu. Článek z bulharského Trudu převzala i některá další arménská média (Asbarez, Meydan). Západní média velkého střihu (Guardian, Reuters) však zatím informaci o reexportech zbraní skrze ázerbájdžánské státní aerolinie ostentativně ignorují. Na jejich webech je ticho po pěšině.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: maz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…