Konspirace a dezinformace. Mozek je systém, hledá vysvětlení problému. V ČT vystoupil expert

12.09.2023 21:10 | Monitoring

Vláda chce od ledna povolit legální a regulovaný prodej tzv. psychomodulačních látek, jako jsou například kratom nebo HHC, podobný postup zvažuje i v případě konopí. Psychiatr a neurobiolog Jiří Horáček v úterním pořadu Interview ČT24 popsal, zda skutečně můžou tyto látky psychické choroby a potíže léčit, nebo naopak spouštět. Hovořil také o tom, jak se dezinformace a konspirační teorie „vrývají“ do lidského mozku, což vnímá v současnosti jako celospolečenský problém.

Konspirace a dezinformace. Mozek je systém, hledá vysvětlení problému. V ČT vystoupil expert
Foto: ČT24
Popisek: Psychiatr Jiří Horáček

„Existuje skupina látek, které akutně a rychle mění lidskou mysl, dojde ke změně psychiky, jsou označovány jako psychotropní látky a jsou brány jako jedna skupina. Když se na ně ale podíváme podrobněji z hlediska farmakologického, zjistíme, že ta skupina obsahuje dvě podskupiny látek. První z nich mění akutně prožívání člověka ve smyslu změny vnímání myšlení, označují se jako psychedelika nebo halucinogeny. A druhá skupina těch látek ovlivňuje primárně emotivitu, a to tak, že emotivitu zlepšuje, že euforizuje a dělá příjemné pocity.

Látky, které mění emotivitu a náladu, vyvolávají závislost, důvod je tam dopamin, což je mediátor, který když se spustí, zpusobí závislost. A látky, které emotivitu primárně nemění, závislost z principu nedělají. Jinými slovy, v té jedné skupině nejpřísněji regulovatelných látek máme dvě podskupiny látek a každá z nich má úplně jiná rizika. Jedna dělá závislost, druhá může způsobit úraz během té intoxikace,“ popsal v pořadu Interview ČT24 účinky psychotropních látek.

Z pohledu Jiřího Horáčka není proto úplně správné, že v zákoně stojí tyto skupiny vedle sebe. „Je to nesmysl. Odborná veřejnost je v tom zajedno, já teď reprezentuji Českou neuropsychofarmakologickou společnost, ale i světové farmakologické společnosti to dávno vědí. My apelujeme na vlády, samozřejmě na spojené národy, které udělaly tu původní směrnici, která to klasifikuje dohromady, na Evropský parlament, aby došlo k překlasifikaci a tyto dvě skupiny látek se oddělily, protože to je velká brzda ve výzkumu a přináší to do systému, který je sám o sobě složitý, obrovský zmatek,“ varuje psychiatr Jiří Horáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

16:41 Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

„Simiona, to je jasný. Nechci, abychom byli poskoky Bruselu, Centristi jsou na hovno,“ zmínil jeden …