Kontrolovat pohyb lidí na území, vodu, potraviny... Václav Cílek radí, jak udržet odolnost státu

18.04.2016 15:50

Podle geologa Václava Cílka politiky nezajímá budování odolného státu. A to proto, že to trvá roky a něco to stojí. Uvedl to pro pořad Českého rozhlasu Jak to vidí.

Kontrolovat pohyb lidí na území, vodu, potraviny... Václav Cílek radí, jak udržet odolnost státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek
reklama

Pružnost každé země závisí podle Cílka na odpovědi na několik otázek: Kdo jsme? Co chceme? Co ale konkrétně udělat pro to, abychom žili v kvalitním státě s náboženskou nebo kulturní hodnotou ještě za 200 let? Jak Cílek uvádí, odpovědi bychom měli hledat v koncepci resilience. To znamená ve schopnosti soustavy, systému nebo celku vypořádat se se změnami a nadále je rozvíjet. 

Cílek také říká, že stát, který má mít určitou odolnost, musí mít i schopnost kontrolovat pohyb lidí na svém území. „Pak je tady voda a potraviny,“ myslí si s tím, že i zdravotnictví by mělo být schopné řešit velké ztráty obyvatelstva například při epidemiích. Zapomínat by se nemělo ani na udržení komunikačních systémů či na transportní systémy. O vodě se rozhovořil podrobněji; za hloupost totiž mimo jiné považuje to, že lidé budou dostávat dotace, aby mohli šetřit vodou.

Původní text ZDE.

Politiky u nás ani v Evropě to však dle jeho názoru nezajímá. „Je to dáno tím, že vybudovat odolný stát něco stojí. Taky je to dlouhodobá koncepce, která nejde splnit za rok nebo dva. Je to jiný pohled na svět, který v EU zatím chybí,“ uvedl. 

Cílek následně uvedl plusy Česka. Mezi ně patří víceméně stabilní klima, velké množství kvalitní půdy, stačí nám i voda a elektřina. Za minusy však hodnotí (ne)stability vlád a chybějící plány řešení různých oblastí. 

„A média? Ta se tady patlají jen v mezilidských sporech politiků a třeba o zmíněné resilienci jsem tady nic neslyšel,“ uzavřel Cílek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…