„Do České televize dnes hlasitě pálí politici v různých dresech v čele s prezidentem, na Kavčích horách zase v panice bijí na poplach, mluví o bezprecedentním útoku na nezávislost a současně dráždí býka červeným hadrem, totiž nápadem na přeměnu koncesionářského poplatku ve všeobecnou televizní daň,“ připomíná Korecký s tím, že poslední kapku do ohně přilil Andrej Babiš, jehož koncern Agrofert si přes televizní radu stěžoval na údajně neobjektivní reportáže o jeho podnikání v pořadu Reportéři ČT.
Komentátor MF Dnes podotýká, že krajně vyhrocený spor o Českou televizi možná souvisí s blížící se volbou třetiny členů Rady ČT, do níž se prý pravidelně snaží politické strany prosadit své lidi. Navíc se bude hlasovat i o zprávě o hospodaření ČT. Pokud Sněmovna zprávu dvakrát po sobě odmítne, padne celá generální rada a s ní možná i generální ředitel.
Podstata sporů kolem České televize je však dle názoru Koreckého mnohem hlubší a spočívá prý ve statusu ČT. Po revoluci se totiž z ČT udělalo veřejnoprávní médium, aniž by se jasně definovalo, co tento termín znamená. „Přesný výklad tohoto pojmu je dodnes mlhavý, protože není možné politiky od instituce placené z veřejných peněz odstavit úplně, a přitom se nenašel efektivní způsob, jak odstínit jejich bezprostřední vliv,“ myslí si komentátor MF Dnes.
Pokud dnes politici chtějí něco udělat se statusem ČT, měli by dle Koreckého přijít s jasným návrhem, jak ČT změnit, předělat, ba třeba i zprivatizovat. „Je to lepší, než ji utahováním kohoutků přivést k bídné kvalitě a pomalé destrukci. Pokud však reprezentace této země chce dál média veřejné služby, měla by od jejich denního chodu držet ruce co nejdál,“ konstatuje Korecký.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš