Korecký: Řekněte, zda chcete ČT změnit, předělat či zprivatizovat. Je to lepší, než ji ničit utahováním kohoutků

18.03.2015 7:21

Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký soudí, že spory kolem veřejnoprávní České televize mají mnohem hlubší kořeny, než se na první pohled může zdát. K zásadní chybě prý došlo těsně po sametové revoluci. Utahováním kohoutků, jak navrhuje senátor Veleba, to ale údajně vyřešit nepůjde.

Korecký: Řekněte, zda chcete ČT změnit, předělat či zprivatizovat. Je to lepší, než ji ničit utahováním kohoutků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize

„Do České televize dnes hlasitě pálí politici v různých dresech v čele s prezidentem, na Kavčích horách zase v panice bijí na poplach, mluví o bezprecedentním útoku na nezávislost a současně dráždí býka červeným hadrem, totiž nápadem na přeměnu koncesionářského poplatku ve všeobecnou televizní daň,“ připomíná Korecký s tím, že poslední kapku do ohně přilil Andrej Babiš, jehož koncern Agrofert si přes televizní radu stěžoval na údajně neobjektivní reportáže o jeho podnikání v pořadu Reportéři ČT.

Komentátor MF Dnes podotýká, že krajně vyhrocený spor o Českou televizi možná souvisí s blížící se volbou třetiny členů Rady ČT, do níž se prý pravidelně snaží politické strany prosadit své lidi. Navíc se bude hlasovat i o zprávě o hospodaření ČT. Pokud Sněmovna zprávu dvakrát po sobě odmítne, padne celá generální rada a s ní možná i generální ředitel.

Podstata sporů kolem České televize je však dle názoru Koreckého mnohem hlubší a spočívá prý ve statusu ČT. Po revoluci se totiž z ČT udělalo veřejnoprávní médium, aniž by se jasně definovalo, co tento termín znamená. „Přesný výklad tohoto pojmu je dodnes mlhavý, protože není možné politiky od instituce placené z veřejných peněz odstavit úplně, a přitom se nenašel efektivní způsob, jak odstínit jejich bezprostřední vliv,“ myslí si komentátor MF Dnes.

Pokud dnes politici chtějí něco udělat se statusem ČT, měli by dle Koreckého přijít s jasným návrhem, jak ČT změnit, předělat, ba třeba i zprivatizovat. „Je to lepší, než ji utahováním kohoutků přivést k bídné kvalitě a pomalé destrukci. Pokud však reprezentace této země chce dál média veřejné služby, měla by od jejich denního chodu držet ruce co nejdál,“ konstatuje Korecký.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lušTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …