Koronavirus: Takáč jen koukal. Dozvěděl se pravdu z praxe. Host ho umlčel a sdělil vážná fakta

20.04.2020 15:01

Peníze a zdravotnictví jsou dnes hodně diskutované téma, které ve Studiu ČT24 komentoval Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol a bývalý ministr zdravotnictví. Zvýšení plateb za státní pojištěnce podle něho asi zachrání zdravotnictví kvůli výpadku plateb od pojištěnců. A dodal, že je důležité, že v Čechách zůstávají pacienti s koronavirem doma. I ti staří. V nemocnici je totiž může zabít stres. Daniel Takáč tomu nevěřil. A dostal jednu klíčovou otázku.

Koronavirus: Takáč jen koukal. Dozvěděl se pravdu z praxe. Host ho umlčel a sdělil vážná fakta
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík s Danielem Takáčem

Ludvík nejdříve komentoval plánované zvýšení platby za státního pojištěnce, které je podle něho dostatečné. „Vypadá to, že to budou nutné peníze, protože lidé nemají zdravotní odvody, vypadnou odvody OSVČ, stoupne nezaměstnanost, takže se dá říct, že tohle letos zachrání zdravotní pojišťovny a příští rok zdravotní systém,“ chválil rozhodnutí. Ale k závěru doplnil, že se ještě neví, jak se zvedne nezaměstnanost a další statistiky.

Anketa

Souhlasíte se zvýšením koncesionářského poplatku pro ČT?

2%
98%
hlasovalo: 28604 lidí

Takáč se ptal, jak to, když pojišťovny mají přebytky. Pojišťovny prý byly hrdé na to, že mají přebytky, ale podle Ludvíka pak krize ukázala, že v nemocnicích nebylo dostatek ventilátorů a ochranných pomůcek. Přebytky nyní prý činí 62 miliard, ale disponibilních je jen 39. „Při těchhle hrozivých výpadcích, a ty výpadky jsou hrozivé, tak už VZP hlásí, že někdy v listopadu by mohla začít zpožďovat platby. Což by bylo pro celý systém smrtelné, a to přitom VZP, a to tuším, že z těch přebytků má VZP kolem třiceti miliard,“ vysvětlil.

Moderátor ale argumentoval, že kvůli koronaviru ubylo výkonů, logicky tedy i plateb, a ptal se, zda to není důvod proti masivnímu zvýšení plateb do zdravotnictví. Ludvík to ale vyvrátil, řka, že jednak tak systém nefunguje, ale dále že lidé doma v home office stále pobírají 100 % platu, na covidových odděleních jsou zasloužené příplatky a režijní náklady rozhodně neklesly. Mimo jiné i kvůli tomu, že zásoby se kupují za dolary a eura, koruna vůči nim poklesla. Náklady prý budou hlavně z rychlého kupování respirátorů a příplatků pro pracovníky s covidovými pacienty. „V Motole to mohlo dělat 30 až 40 milionů navíc,“ odhadl ředitel nemocnice.

Péče o ostatní, necovidové, pacienty se prý bude dohánět, ale jsou zde rizikové faktory. „První je, že lidé se bojí jít do nemocnic, musím říct, že ten případ ze Spirituál kvintetu byl smutný, ale ukázkový (Dušan Vančura dostal sepsi, protože se zánětem zubu nešel k lékaři a na následky zemřel – pozn. red.). To je jedna věc. A druhá, nás čekají prázdniny, červenec a srpen, to jsou nejslabší měsíce, protože lidé nechtějí o prázdninách chodit do nemocnic, takže uvidíme, co se podaří dohnat,“ pravil Ludvík.

Ve zdravotnictví prý panuje strach z druhé vlny, ale ne koronaviru. „Nedělaly se preventivní výkony na onkologii, nedělaly se preventivní výkony na spoustě dalších věcí, a teď se může nakupit vlna poměrně drahých a těžkých pacientů, a to by mohl být další komplikující faktor,“ řekl. Otázka, zda bude obnovena péče i o nejdražší pacienty, patří podle Ludvíka pojišťovnám, zdravotnictví je prý připraveno ji poskytovat.

Komentoval i situaci v Motole. „Ochranných pomůcek máme dostatek, jsme vybaveni minimálně na měsíc, na těch nejtěžších jednotkách potřebujete 25 setů na jednoho pacienta na den. 25 obleků, brýlí, respirátorů. Ale tím jsme vybaveni,“ vyjádřil se ředitel nemocnice, co ale prý nesmí nastat, je situace v Itálii a ve Francii, že každý covidový pacient byl nasměrován do nemocnice. Dodal, že 90 % pacientů má lehký průběh, takže to by pak položilo jakékoliv zdravotnictví. „Já bych opravdu varoval před tím, aby každý pacient, který má covida, šel do nemocnice, protože, upřímně řečeno, na zvýšenou teplotu není důvod,“ prohlásil bývalý ministr.

Což podle něho platí i pro domovy důchodců a centra pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. „Já si dokonce myslím, že dost velká část těch nemocných, kteří umírají v nemocnicích, umírá prostě proto, že dnes má COVID-19 špatnou pověst obecně, teď si vemte, že jste člověk ve vyšším věku, ti lidé jsou křehcí, polymorbidní čili mají jiné další nemoci, první vám řeknou, že máte covida, to je první nápor stresu, pak vás převezou do nemocnice, kde se o vás starají úplně zavalení zdravotníci, to je druhý nápor stresu, a některým těm starším lidem, kteří jsou opravdu křehcí, tohle prostě nevydrží srdce. Takže já si opravdu myslím, že je důležité vybírat, kdo tu péči potřebuje,“ teoretizoval ředitel Motola.

Takáč se ptal, zda naopak nefunguje představa, že v nemocnici se o člověka postarají profesionálové. „Vy chodíte rád do nemocnice?“ ptal se Ludvík, na což uslyšel odpověď: „Dovolím si to nechat jako řečnickou otázku, pane řediteli,“ což Ludvíka pobavilo. „Když půjdete do nemocnice s čímkoliv, tak nějak očekáváte, co tam bude, ale ten COVID má prostě tak strašnou pověst a všude okolo vidíte ty hory mrtvých v New Yorku, tedy spíš čtete, tak si myslím, že to je extrémně stresující situace, a ti lidé se bojí. Zbytečně,“ vysvětloval moderátorovi svou teorii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…