Korupce se u nás zlepšila díky mě, tvrdí Babiš. Toto mu odpověděl muž, který radil Nečasovi

28.01.2016 22:39

Ve vnímání korupce Česko poskočilo o celých 16 příček vpřed. Podle současného ministra financí Andreje Babiše (ANO) by za to lidé měli děkovat především jemu. Někdejší šéf poradců expremiéra Nečase Jiří Sezemský nabízí dost odlišný a kritický pohled. Nešetří přitom Babiše, Babišova média a už vůbec ne Transparency International.

Korupce se u nás zlepšila díky mě, tvrdí Babiš. Toto mu odpověděl muž, který radil Nečasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Určitě je to úspěch díky tomu, že například ministerstvo financí jako první zveřejnilo smlouvy, nakupuje od dodavatelů ekologických zátěží v otevřeném výběrovém řízení, že jsme přijali registr smluv, prosazujeme zákon o prokazování původu majetku, zákon o financování politických stran a předkládáme první zákon od revoluce o regulaci hazardu,“ tvrdí Andrej Babiš na Novinkách.cz.

Někdejší blízký spolupracovník a poradce expremiéra Petra Nečase (ODS) o tom však velmi pochybuje. Hmatatelné výsledky boje s korupcí totiž nevidí, vidí jen neutuchající proud řečí o boji s korupcí ze strany Andreje Babiše (ANO) nebo ze strany Rekonstrukce státu. Pokud něco narůstá, je to strach zastupitelů z měst a obcí, kteří se bojí o čemkoli hlasovat, aby se snad jednoho dne neocitli před soudem.

„Nejkřiklavějším případem je soud s bývalou pražskou radou včetně dvou exprimátorů kvůli prodloužení smluvních vztahů s firmou provozující Opencard. Programový ředitel Transparency International Radim Bureš naopak tento vývoj pochválil. Na rozdíl od subjektivního a obtížně kontrolovatelného ‚indexu vnímání korupce‘ zde existuje exaktní statistika. Vychází najevo, že v posledních letech je 80 procent těchto stíhání vedeno neoprávněně, tudíž nezákonně,“ konstatoval Sezemský.

Celý komentář najdete zde.

Stejně křiklavě působí pád vlády v roce 2013. TIC tvrdí, že to byl další krok na cestě v boji s korupcí, jenže je tu problém. Zatím vlastně nepadl žádný jasný soudní verdikt, zda se kdokoli dopustil něčeho, čímž by bylo možné ospravedlnit tak zásadní věc, jako je pád vlády. Lidem z Transparency to ale zřejmě nevadí. Hlavně že se věci začaly „hýbat“.

Jenže jak se začaly hýbat. Ministrem financí se stal člověk, který rozhoduje o kontrole čerpání evropských dotací v Česku, přičemž sám nabírá eura plnými hrstmi. Orgány EU už tuto podivnost prověřují, ale v Česku se o tom jaksi mlčí. Přesněji řečeno, mlčí o tom média, která vlastní Babiš. A mlčí o tom i česká odnož Transparency International. Mlčí o tom ve svém hodnocení vnímání korupce.

„Není v něm ani slovo o tom, že v roce 2015 zadala vláda více než šest tisíc zakázek za 55 miliard korun bez výběrových řízení. To je podle sdružení EconLab nejvíce v historii a loni v tomto směru došlo k nepříznivému obratu. Česká republika tak v mezinárodním srovnání klesla mezi pět nejhorších zemí v Evropské unii,“ doplňuje Sezemský.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Z úst ředitele české pobočky Transparency International jen občas zazní, že střet zájmů gigantických rozměrů v osobě Andreje Babiše je problém. Ale nic ví. Inu, možná se podle autora není čemu divit, když byl Ondráčka Babišovým adeptem na ministra vnitra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

9:36 Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

V české katolické církvi to znovu pořádně jiskří. Tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal se to…