Korupční žebříček: Jsme na úrovni africké země

03.12.2013 8:19

Vnímání korupce v České republice se opět zhoršilo. Oproti loňskému roku se ve světovém žebříčku naše země propadla z 54. na 57. místo. S odvoláním na každoroční hodnocení mezinárodní organizace Transparecny International to uvedl server Novinky.cz. Stejné hodnocení jako ČR má Bahrajn, Chorvatsko a Namibie. Naopak nejméně zkorumpované jsou, stejně jako loni, Dánsko a Nový Zéland.

Korupční žebříček: Jsme na úrovni africké země
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Šéf Transparency International David Ondráčka v pořadu Hyde Park

Podle zástupců české pobočky Transparency International je hodnocení České republiky "odrazem neschopnosti dotahovat klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy".

K hodnocení zemí podle vnímané korupce slouží stobodová stupnice. Čím více bodů, tím je v dané zemi vnímána menší korupce. Podle tohoto hodnocení má ČR 48 bodů, zatímco první Dánsko 91. Lépe než ČR je na tom například i Maďarsko, které získalo 54 bodů, a Polsko, které má dokonce 60 bodů.

Míra vnímání korupce se sestavuje podle průzkumů, kde je hodnocena schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míra transparentnosti fungování institucí a míra zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zimola zvolen, Babišova vláda se rodí. Kalousek se vzteká. Šance pro Okamuru. Po zvolení vedení ČSSD už jede debata

20:04 Zimola zvolen, Babišova vláda se rodí. Kalousek se vzteká. Šance pro Okamuru. Po zvolení vedení ČSSD už jede debata

Boj o post předsedy ČSSD se úzce prolínal s bojem o vyjednávání o vládě. Pro šéfa hnutí ANO jsou výs…