Kotě s Mazánkem to přehnali, říká Rath o odposleších Béma s Janouškem

24. 3. 2012 9:55

Mezi politiky vzbudila Bémova aféra údiv. Zatímco představitelé ODS jsou ve svých vyjádřeních opatrní, zbylí politici mají jasno. Bém by měl odejít z politiky a aféra by se měla prošetřit. Politiky také znepokojuje to, že se nahrávky vůbec dostaly do soukromých rukou.

Kotě s Mazánkem to přehnali, říká Rath o odposleších Béma s Janouškem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bém
reklama

Premiér pro deník Blesk slibuje, že jej čeká s Pavlem Bémem „vážný rozhovor“.  Než bude Nečas činit nějaké závěry, chce prý nejprve znát exprimátorův názor. Předseda vlády se však podivuje nad tím, že se pět let stará nahrávka „náhodou objevila až teď“.

Právě to, jakým způsobem se nahrávky dostaly na veřejnost, je znepokojující i pro Karolínu Peake a Davida Ratha. „Vidím velký problém v tom, že nahrávka se dostala z BIS do rukou soukromé bezpečnostní agentury ABL,“ říká Peake.

BIS kšeftuje s informacemi, to je ohrožení státního systému, bojí se Rath

A Rath ten problém i pojmenovává: „BIS asi obchoduje s informacemi. A to považuji za ohrožení státního systému. To je podle mě na rázný zásah vůči BIS,“ upozorňuje středočeský hejtman.

Sociálnědemokratický poslanec se přitom shodne s Karolínou Peake i na tom, že by Pavel Bém měl z politiky odejít. „Kotě s Mazánkem to přehnali. Kotě by mělo odejít,“ říká Rath používaje přezdívku, kterou si Bém v nahrávkách vysloužil.

I kdyby se to vyšetřovalo, budou to asi dělat Bémovi blízcí, bojí se Benešová

Podle Ratha to vypadá, že pražské politiky a úředníky řídil z restaurace vekslák. Zatímco VV a ČSSD mají o Bémově odstoupení jasno, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že je to jen na zvážení bývalého primátora.

Pavel Bém je v současné době poslancem občanských demokratů a jako takový je chráněn poslaneckou imunitou. K případnému trestnímu stíhání by jej tedy musela buď vydat sněmovna, nebo by se musel sám vzdát mandátu.

I v případě, že by Bém byl vyšetřován, existují pochybnosti, jak by to dopadlo. „Mělo by se to vyšetřit, ale druhá věc je, že vyšetřovat to budou pravděpodobně lidé blízcí hlavním aktérům,“ obává se stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…