Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty

25.02.2016 8:21

Stanislav Švábenský patřil mezi elitní detektivy, jako první upozornil na Toflův gang, za svoji práci pravidelně dostával odměny. Jenže místo další kariéry nakonec spáchal sebevraždu. Loni v srpnu ho našli mrtvého ve stanu. Brněnský expolicista se nikdy nesmířil se šestiletým trestem za korupci. O případu píše server Lidovky.cz s tím, že Švábenský po sobě zanechal šestihodinovou zpověď, která může otřást policií.

Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

„Nevidím světlo na konci tunelu, ani záblesk, ani nic jiného, co by naznačovalo, že bych uspěl u soudu. I přes to, že si myslím, že jsem docela vnitřně silný, všechno má svoje hranice. Nedokáži si představit, že bych tady deset let bojoval s justicí za své očištění. Za deset let mi bude 50, budu bez rodiny, bez ničeho...,“ vysvětluje Stanislav Švábenský na videonahrávce, proč chystá sebevraždu.

Celý text je ZDE

V necelých šesti hodinách záznamu, který vznikl po nepravomocném odsuzujícím rozsudku, prý popisuje šokující poměry uvnitř brněnské a zlínské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a policejní inspekce, ukazuje na možnou trestnou činnost konkrétních policistů, jejich těsné vztahy s podsvětím. Svá tvrzení často dokládá policejními dokumenty či odposlechy.

Švábenský dlouho patřil mezi přední členy brněnské expozitury protimafiánského útvaru. O to překvapivější se zdá kariérní pád, který tragicky vyvrcholil loni 19. srpna. Soudy ho poslaly na šest let do vězení: prodával podle nich citlivé informace. Detektiv ale vždy tvrdil, že je nevinný a trest pokládal za velkou nespravedlnost a spiknutí.

Život si vzal v den, kdy mu vrchní soud trest potvrdil.

Zvláštní způsob sebevraždy

Stanislav Švábenský připravoval svou smrt evidentně dlouho dopředu. Doma v Těšanech na jihu Moravy pozdě večer naložil čerstvě zakoupený stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k nedalekému Borkovanskému rybníku. Tam stan postavil, zalehl do něj, nasadil si masku, zavedl do ní hadici a otevřel kohout s přívodem jedovaté směsi propan-butanu.

Vzápětí po zveřejnění informace o smrti se objevily spekulace, že mu někdo ze světa pomohl, bývalý detektiv se prý bál o život. Vyšetřování ale jednoznačně prokázalo, že život si vzal dobrovolně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…