Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty

25.02.2016 8:21

Stanislav Švábenský patřil mezi elitní detektivy, jako první upozornil na Toflův gang, za svoji práci pravidelně dostával odměny. Jenže místo další kariéry nakonec spáchal sebevraždu. Loni v srpnu ho našli mrtvého ve stanu. Brněnský expolicista se nikdy nesmířil se šestiletým trestem za korupci. O případu píše server Lidovky.cz s tím, že Švábenský po sobě zanechal šestihodinovou zpověď, která může otřást policií.

Koupil si stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k rybníku. Podrobnosti sebevraždy elitního policisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

„Nevidím světlo na konci tunelu, ani záblesk, ani nic jiného, co by naznačovalo, že bych uspěl u soudu. I přes to, že si myslím, že jsem docela vnitřně silný, všechno má svoje hranice. Nedokáži si představit, že bych tady deset let bojoval s justicí za své očištění. Za deset let mi bude 50, budu bez rodiny, bez ničeho...,“ vysvětluje Stanislav Švábenský na videonahrávce, proč chystá sebevraždu.

Celý text je ZDE

V necelých šesti hodinách záznamu, který vznikl po nepravomocném odsuzujícím rozsudku, prý popisuje šokující poměry uvnitř brněnské a zlínské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a policejní inspekce, ukazuje na možnou trestnou činnost konkrétních policistů, jejich těsné vztahy s podsvětím. Svá tvrzení často dokládá policejními dokumenty či odposlechy.

Švábenský dlouho patřil mezi přední členy brněnské expozitury protimafiánského útvaru. O to překvapivější se zdá kariérní pád, který tragicky vyvrcholil loni 19. srpna. Soudy ho poslaly na šest let do vězení: prodával podle nich citlivé informace. Detektiv ale vždy tvrdil, že je nevinný a trest pokládal za velkou nespravedlnost a spiknutí.

Život si vzal v den, kdy mu vrchní soud trest potvrdil.

Zvláštní způsob sebevraždy

Stanislav Švábenský připravoval svou smrt evidentně dlouho dopředu. Doma v Těšanech na jihu Moravy pozdě večer naložil čerstvě zakoupený stan, plynovou masku, propanbutanovou lahev s hadicí a vydal se k nedalekému Borkovanskému rybníku. Tam stan postavil, zalehl do něj, nasadil si masku, zavedl do ní hadici a otevřel kohout s přívodem jedovaté směsi propan-butanu.

Vzápětí po zveřejnění informace o smrti se objevily spekulace, že mu někdo ze světa pomohl, bývalý detektiv se prý bál o život. Vyšetřování ale jednoznačně prokázalo, že život si vzal dobrovolně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…