Kovanda: Fialova vláda vykrádá komunistický program. Pohřbí ji to

06.08.2022 11:03 | Zprávy

Hlavní ekonom Trinity Bank, ekonomický expert Lukáš Kovanda se ve svém komentáři pro MF Dnes zabývá tzv. daní z mimořádných zisků, kterou vláda Petra Fialy (ODS) poslední dobou často skloňuje v souvislosti se zdaněním energetických firem či bank. Vidí v ní nejen nebezpečnou náhradu za neschopnost vlády předložit zacílený program pomoci občanům s platbami energií, ale i daň, která „může vládu pohřbít“.

Kovanda: Fialova vláda vykrádá komunistický program. Pohřbí ji to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Kovanda svůj text začíná konstatováním, že mimořádné zdanění energetických společností a bank měla před volbami v programu jedině KSČM a že tedy vláda premiéra Petra Fialy (ODS) vlastně vykrade komunistický program, pokud se k takovému zdanění odhodlá.

Navíc konstatuje, že Fialova vláda má už v současné době velmi nízkou důvěru občanů, srovnatelnou jen se situací, kdy za Babišovy vlády vrcholila represivní opatření v souvislosti s covidem-19. „Nyní však covid lidi prakticky neomezuje, také ekonomika je proti roku 2020 ‚v pohodě‘. Tehdy se propadala o 5,5 %, letos poroste – nejpravděpodobněji o 2 %, příští rok pak dokonce o více než dvě procenta,“ píše Kovanda.

A dodává: „Jinými slovy, dopad války na Ukrajině a souvisejících sankcí a inflace na výkon tuzemské ekonomiky není ani zdaleka tak drtivý jako byl dopad nástupu covidové pandemie roku 2020. O to více zarážející je tak strmý propad důvěry ve Fialovu vládu. O to méně přesvědčivě ovšem také nynější vláda může zdůvodňovat své schodky. Ty mají nejen letos, ale každoročně až do roku 2025 dosahovat úrovně kolem 300 miliard korun. Za své funkční období by tak Fialova vláda ‚nasekala‘ schodky ještě o 50 % vyšší než vláda Babišova – zhruba 1200 miliard místo 800 miliard.“

„Zatímco někdejší opozice, která je nyní ve vládě, v minulosti kritizovala plošná covidová opatření a při vstupu do vlády se dušovala, že připraví zacílená, tedy levnější a efektivnější opatření. Dosud se tak nestalo,“ konstatuje Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…