Kovanda: Fialova vláda vykrádá komunistický program. Pohřbí ji to

06.08.2022 11:03

Hlavní ekonom Trinity Bank, ekonomický expert Lukáš Kovanda se ve svém komentáři pro MF Dnes zabývá tzv. daní z mimořádných zisků, kterou vláda Petra Fialy (ODS) poslední dobou často skloňuje v souvislosti se zdaněním energetických firem či bank. Vidí v ní nejen nebezpečnou náhradu za neschopnost vlády předložit zacílený program pomoci občanům s platbami energií, ale i daň, která „může vládu pohřbít“.

Kovanda: Fialova vláda vykrádá komunistický program. Pohřbí ji to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Kovanda svůj text začíná konstatováním, že mimořádné zdanění energetických společností a bank měla před volbami v programu jedině KSČM a že tedy vláda premiéra Petra Fialy (ODS) vlastně vykrade komunistický program, pokud se k takovému zdanění odhodlá.

Navíc konstatuje, že Fialova vláda má už v současné době velmi nízkou důvěru občanů, srovnatelnou jen se situací, kdy za Babišovy vlády vrcholila represivní opatření v souvislosti s covidem-19. „Nyní však covid lidi prakticky neomezuje, také ekonomika je proti roku 2020 ‚v pohodě‘. Tehdy se propadala o 5,5 %, letos poroste – nejpravděpodobněji o 2 %, příští rok pak dokonce o více než dvě procenta,“ píše Kovanda.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 29283 lidí
A dodává: „Jinými slovy, dopad války na Ukrajině a souvisejících sankcí a inflace na výkon tuzemské ekonomiky není ani zdaleka tak drtivý jako byl dopad nástupu covidové pandemie roku 2020. O to více zarážející je tak strmý propad důvěry ve Fialovu vládu. O to méně přesvědčivě ovšem také nynější vláda může zdůvodňovat své schodky. Ty mají nejen letos, ale každoročně až do roku 2025 dosahovat úrovně kolem 300 miliard korun. Za své funkční období by tak Fialova vláda ‚nasekala‘ schodky ještě o 50 % vyšší než vláda Babišova – zhruba 1200 miliard místo 800 miliard.“

„Zatímco někdejší opozice, která je nyní ve vládě, v minulosti kritizovala plošná covidová opatření a při vstupu do vlády se dušovala, že připraví zacílená, tedy levnější a efektivnější opatření. Dosud se tak nestalo,“ konstatuje Kovanda.

„Energetický úsporný tarif je plošné opatření. Navzdory více než půl roku času nebyla Fialova vláda s to přijít s adresným opatřením, které ještě na přelomu roku slibovala. Takže stát letos a zejména v příštím roce bude na energie přispívat třeba i multimilionářům – aby měli levnější vytápění svého luxusního bazénu,“ podotýká.

„O to méně ovšem kvůli plošnosti zbude na ty skutečné potřebné, pro něž budou nadcházející topné sezony opravdu finančně náročné. Jedná se o zhruba 25 % domácností. Domácností mnohých důchodců, matek samoživitelek či takzvané ‚pracující chudoby‘, což jsou lidé s citelně podprůměrnou mzdou.“

V textu se dále dočteme, že pokud by Fialova vláda přišla se zacíleným programem pomoci s platbami účtů za energie, který slibovala, byl by takový program třeba o 25 miliard levnější než úsporný tarif. A pokud by ušetřila 25 miliard na úsporném tarifu, nebude s takovou naléhavostí muset hledat peníze jinde. Třeba právě v mimořádném zdanění energetických společností v čele s ČEZ nebo bank.

Anketa

Jsou ceny elektřiny v ČR spravedlivé, s ohledem na mezinárodní situaci?

1%
98%
hlasovalo: 30977 lidí
„Mimořádné zdanění energetik a zároveň bank – nebo něco, co se mu blíží – měla před volbami v programu jediná strana, a to KSČM. Takže pokud Fialova vláda přistoupí k mimořádnému zdanění, ‚vykrade‘ program komunistů. A ‚vykrade‘ jej kvůli vlastní neschopnosti dodržet slib, který dávala, tedy předložit zacílený program pomoci s platbami za energie,“ vytýká Kovanda současné vládě.

Podle Kovandy by bylo zdanění energetik a bank dokonce amorální, protože statisíce drobných investorů v Česku si v uplynulých letech pořizovaly akcie ČEZ s tím, že Německu se jeho jednostranná energetická politika vymstí. „Což se letos tedy stalo. Drobní investoři v ČR tak mají inkasovat svůj zasloužený zisk. Neměl by jim být mimořádně zdaněn – tedy zabavován.“

Fialova vláda by tedy podle Kovandy neměla jako komunisté brnkat na strunu závisti a trestat lidi za to, že investovali prozíravě. Sebere tak totiž Čechům důvěru v burzu a v kapitálový trh, což dlouhodobě podváže výkon celé české ekonomiky.

„Daň z mimořádných zisků je tudíž rozvratná nejen ekonomicky, ale i celospolečensky. Jejím zavedením vláda veřejné finance neozdraví, na to je daň stále příliš malá, a důvěru veřejnosti si zpět nezíská. Naopak, ztratí i dosavadní stoupence. Daň z mimořádných zisků vládu dříve či později pohřbí,“ uzavírá svůj text pro MF Dnes Lukáš Kovanda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…