Kradla jako straka. A česká média mlčí. Zásadní info z okolí Hillary a Obamy

13.02.2017 8:32

Dlouholetá kongresmanka a přítelkyně prezidenta Baracka Obamy i Hillary Clintonové Corrine Brown má veliké problémy. Čelí podezření z vytunelování neziskové organizace; a pokud se její obvinění prokáže ve všech bodech, půjde na doživotí do vězení.

Kradla jako straka. A česká média mlčí. Zásadní info z okolí Hillary a Obamy
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Clintonová
reklama

Sedmdesátiletá Brown není v rámci Demokratické strany žádné neznámé jméno. V Kongresu zastupovala Orlando poslední čtvrtstoletí a loni se neúspěšně pokoušela obhájit svůj mandát i přesto, že již čelila obvinění z korupce. Jak připomíná Washington Examiner, Brown si je blízká s doyenkou demokratů Nancy Pelosi, cestovala v Air Force One vedle prezidenta Obamy a velmi vřelé vztahy udržovala i s Hillary Clintonovou.

O to závažnější je situace, ve které se Brown nachází. Pokud bude usvědčena ze všech 24 bodů obžaloby, stráví ve vězení neuvěřitelných 357 let a navíc bude muset zaplatit pokutu ve výši 4,8 milionů dolarů. Brown byla již v loňském roce obviněna z defraudace stovek tisíc dolarů z neziskové organizace, která zajišťovala školní stipendia pro děti pocházející z chudých rodin. Někdejší dlouholetá kongresmanka však prozatím všechna obvinění odmítá.

Její situaci mimořádně ztěžuje rozhodnutí jednoho z jejích blízkých spolupracovníků, jednapadesátiletého Eliase Simmonse, ke zpronevěře se přiznat a spolupracovat s vyšetřovateli. Ti doufají, že jeho výpovědi by jim mohly pomoci v usvědčení Brown, kterou čeká další soudní stání za dva měsíce. Obama, Clintonovová, Pelosi a další mocní demokraté patrně budou tvrdit, že o trestné činnosti Brown nic nevěděli a její politická kariéra byla doposud příkladná.

Anketa

Ublížil si ve vašich očích Andrej Babiš tím, jak (ne)vysvětluje záležitost s dluhopisy Agrofertu?

28%
72%
hlasovalo: 9058 lidí

Podle Washington Examiner tomu tak ovšem není a již od prvního vítězství ve volbách v roce 1992 vzbuzují některé kroky Brown podezření. „Již tehdy byla obviněna z porušování zákonů o financování kampaně, když přijala dary od cizích státních příslušníků a použila soukromé letadlo. A to je přitom jen špička ledovce. O šest let později přijala šek ve výši 10 000 dolarů od reverenda Henryho Lyona, který přitom v minulosti strávil pět let ve vězení za podvody.“

Výčet přehmatů a přestupků Brown ale pokračuje dál. V roce 2000 se snažila dostat z federálního vězení afrického milionáře Foutanga dit Barbani Sissoka a orodovala za něj tehdy dokonce přímo u prokurátorky Janet Reno, což bylo považováno za porušení etických norem. Brown sice ve svém úsilí neuspěla, ale přesto od afrického zbohatlíka dostala za odměnu luxusní vůz Lexus v hodnotě padesáti tisíc dolarů.

Přes četné škraloupy z minulosti ale Brown neztrácí své sebevědomí a i díky úzkým vazbám na Obamu, Clintonovou a Pelosi patrně stále věří ve svou záchranu. Sebevědomím hýřila i loni v červenci, kdy se na ni vše provalilo a kdy se přesto chystala účasnit voleb. „Nejsem první černý politik, který čelí pronásledování a bohužel asi nebudu ani poslední. Navzdory útrapám, které toto obvinění přináší mé rodině, chci, abyste věděli, že jsem stále připravena za vás bojovat ve Washingtonu,“ vzkázala svým voličům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…