Kraj Jermanové podal trestní oznámení na záchranářku, která napsala dopis o zoufalé situaci. ČSSD to odmítá

26.05.2020 16:46

Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) podává trestní oznámení za šíření poplašné zprávy na pracovnici záchranné služby Veroniku Brožovou. Ta v době vrcholící koronavirové krize poslala Jermanové kritický otevřený dopis, ve kterém upozorňovala na nedostatek ochranných pomůcek. To Jermanová kategoricky odmítá; proto se rozhodla realizovat právní kroky. Podle předsedy středočeské ČSSD Robina Povšíka je postup Jermanové politicky i morálně nepřijatelný.

Kraj Jermanové podal trestní oznámení na záchranářku, která napsala dopis o zoufalé situaci. ČSSD to odmítá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Veronika Brožová v otevřeném dopise upozorňovala na nedostatek ochranného materiálu pro záchranné služby Středočeského kraje. „Prosím, objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naši a vlastně následně i vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze,“ psala Brožová.

„Neměla jsem strach o sebe. Pokud povezete pacienta, který může mít a má třeba koronavirus, bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, a pak vezete pacienta, který je onkologicky nemocný nebo má sníženou imunitu, tak pak ty pacienty vystavujete velkému riziku, že to na ně přenesete,“ tvrdila mimo jiné záchranářka.

Hejtmanka Jermanová takové narčení ale rázně odmítla. „Já jsem si bohužel s velkým rozčilením četla článek v plátku Náš region a musím říct, že jsem byla velmi zaskočená, jak útočný a nepravdivý článek byl zveřejněn o tom, že záchranná služba Středočeského kraje nemá ochranné pomůcky,“ uvedla Jermanová, jak informuje Česká televize.

„V tuto chvíli už se realizují právní kroky s ohledem na vydávání tohoto článku, protože byl naprosto lživý a v tuto chvíli šíří poplašnou zprávu,“ tvrdila hejtmanka, že trestní oznámení podává nejen na záchranářku, ale i na redakci krajských novin, kde byl otevřený dopis zveřejněn.

Její postup je ale podle advokáta Petra Tomana také právně napadnutelný. „„Považoval bych to za velmi intenzivní a velmi silný útok na základní právo, a to na svobodu projevu,“ má jasno Toman.

Postup krajského vedení nenechal v klidu ani předsedu středočeské ČSSD Robina Povšíka, který prostřednictvím tiskového oddělní na celou kauzu reagoval slovy, že kraj má lidem pomáhat, ne je zastrašovat.

„Považuji za politicky i morálně nepřijatelné trestní oznámení středočeského krajského úřadu na záchranářku ze Zdib, která se otevřeným dopisem obrátila na hejtmanku kvůli nedostatku ochranných pomůcek, a na novináře, jenž o tom napsal. Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem. Co je účelem? Zastrašování? Pomsta? To zavání dobou dávno minulou,“ kritizuje Jermanovou Povšík.

„Ještě jednou děkuji všem lidem ze záchranky, jak situaci zvládli, jak si poradili s počátečním nedostatkem materiálu i se složitou situací. Stejně tak i novinářům, kteří se v přívalu informací museli vyznat a srozumitelně je tlumočit veřejnosti. Patří jim všem velký dík, ne vyhrožování,“ pokračoval Povšík a vyzval Jermanovou, aby zajistila stažení příslušného trestního oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…