Kraje protestují proti rozšíření mýta. Kolektivně

31.03.2017 8:25

Asociace krajů se přidala ke kritikům rozšíření mýta na silnicích první třídy. Podle návrhu Ministerstva dopravy se po roce 2019 rozroste počet zpoplatněných kilometrů na silnicích první třídy z 230 na 900. Nesouhlas s rozšiřováním mýta vyjádřila asociace v dopise ministru dopravy Danu Ťokovi. ČTK to včera řekla mluvčí Asociace krajů ČR Štěpánka Filipová. Rozšiřování mýta už dříve kritizovali zástupci dopravců a Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Kraje protestují proti rozšíření mýta. Kolektivně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově
reklama

Ani Ministerstvo dopravy, které návrh zpracovalo, není jeho bezvýhradným zastáncem. „Já za hnutí ANO, za které sedím na Ministerstvu dopravy, bych také nerozšiřoval mýto,“ uvedl Ťok začátkem února po jednání se zástupci Svazu průmyslu a dopravy. Zastavit plánované rozšiřování mýta ale tehdy odmítl s tím, že jde o kompromis dohodnutý ve vládní koalici.

Podle informací ČTK vystupovaly proti rozšíření mýta v poslední době zejména Karlovarský, Moravskoslezský a Jihočeský kraj.

Plán na rozšiřování mýta vyplýval z loňského usnesení vlády, které ministerstvu nařídilo vypracovat strategii na zapojení alespoň 850 kilometrů silnic první třídy do systému elektronického mýta. Jeho prostřednictvím se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a na vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…