Křeček: Na socialismu nevidím nic špatného, ale pronajímateli nesmí nikdo nic nařizovat

03.04.2015 17:50

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček usedl do křesla pro hosta pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu a začal mluvit nejen o Romech a diskriminaci. Křeček se vzepřel své nadřízené v názoru na práva pronajímatelů – podle jeho názoru mají právo odmítnout Roma a pomocnou ruku musí pak podat stát. Křeček také jasně prohlašuje, že nejde o žádnou rebelii.

Křeček: Na socialismu nevidím nic špatného, ale pronajímateli nesmí nikdo nic nařizovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

„Úřad ombudsmana je monokratický orgán. Já jsem jen vyjádřil odlišný soukromý názor jako právník,“ konstatoval hned na úvod. „Právníci vědí, že odlišný právní názor není žádnou vraženou kudlou do zad, je to zkrátka jen jiný právní názor, na který mám právo,“ podotýká Křeček.

Lidi, které jinde nechtějí, musí zaopatřit stát

V Česku se prý hraje podivná hra se slovem Rom. „Pokud vám někdo řekne, že vám nepronajme byt, protože máte černé vlasy, je to v pořádku. Ale když jde o Roma, tak se to bojíme vyslovit, protože to považujeme za nekorektní,“ řekl jasně zástupce ombudsmanky. Ombudsmanka podle Křečka poukázala na problém, o němž všichni vědí, že existuje.

Každý má podle jeho názoru právo si pronajmout byt, jenže se také musí najít někdo, kdo bude ochoten byt pronajmout. „Tady se musíme rozhodnout, kdo bude pronajímat byty lidem, s nimiž bývá obtížné vyjít. ... Ale já sám jsem ve sporech zastupoval desítky Romů,“ podotkl Křeček s tím, že byt vybydlují i jiní lidé. Pakliže se nenajde žádný ochotný pronajímatel, měl by se o bydlení svým občanům postarat i stát, protože právo na bydlení podle hosta beze sporu je sociálním právem. „Stát musí poskytnout ubytování lidem, kterým ho nikdo jiný nechce poskytnout,“ prohlásil jasně.

Z Křečkových úst jasně zaznělo, že pronajímatel si může sám rozhodnout, jak naloží se svým bytem, a nikdo mu do toho nesmí mluvit. Následně znovu zopakoval, že problémy s bydlením lidí, kteří nemohou najít bydlení, má řešit stát. Ačkoli se chystá zákon o sociálním bydlení, podle Křečka problém nevyřeší, a to i proto, že těchto bytů nebude dost. Pokud budou držiteli sociálních bytů obce, pak i ty mohou podle Křečka odmítat nepřizpůsobivé a problém vypluje na povrch znovu.

Proto musí nastoupit stát. „Ale není to návrat k bytovému socialismu?“ ptala se obratem moderátorka. „Já bych to takhle nepostavil, ale na socialismu nevidím nic špatného,“ odvětil.

Pár slov přidal i k tématu posílení pravomocí poslanců. Zdůraznil, že ombudsman není odpovědný žádným voličům, není odpovědný prakticky nikomu, takže je třeba pečlivě zvažovat každé posílení pravomocí tohoto úřadu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…