Kreml bude více kontrolovat obsah internetu

06.05.2014 10:49

Kreml usiluje o větší kontrolu internetu. Zpravodajský server ČT informoval, že ruský parlament už schválil legislativní balíček, který má zvýšit kontrolu Kremlu nad obsahem internetu. Ruské úřady tak budou moci po podpisu Putina od srpna filtrovat přístup k internetovým stránkám či zakázat volné propojování ruských sítí s mezinárodními servery.

Kreml bude více kontrolovat obsah internetu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.
reklama

Šéf Googlu Eric Schmidt prý již minulý rok varoval, že svým přístupem ke svobodě projevu na webu se Rusko blíží k čínskému modelu internetového cenzorství.

Vladimir Putin se podle serveru Českátelevize.cz už dříve nechal slyšet, že internet je speciální projekt CIA, prostřednictvím kterého Amerika špehuje zbytek světa. Rusko tak chystá větší kontrolu obsahu a má již připravený nový zákon.

Podle něj budou muset všechny internetové společnosti – a to včetně Googlu – skladovat data ruských uživatelů přímo na půdě Ruska. Po vzoru Číny budou muset firmy tyto informace udržovat až šest měsíců. Pokud by internetový gigant neuposlechl, hrozil by mu na ruském území úplný zákaz.

Moskvě to dovolí omezit informace na ruském internetu

K platnosti zákona už jenom stačí Putinův podpis, poté by měl být účinný od 1. srpna letošního roku. „Pokud dojde ke schválení návrhu na přestěhování všech DNS serverů do Ruska, dovolí to Moskvě izolovat se od zbytku světa v případě konfliktu a omezit informace dostupné na ruském internetu," upřesnil ředitel sekce koordinace domén .ru a .rf Andrej Kolesnikov.

Pod kontrolu se podle serveru Českátelevize.cz dostanou i blogeři, kteří mají minimálně tři tisíce čtenářů. Na ně se totiž už bude nahlížet jako na jakákoli jiná ruská média a budou podléhat stejné regulaci. Neziskové organizace varují, že tento zákon znamená významný krok ke znárodnění internetu a zvýšení kontroly Kremlu nad jeho obsahem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…