Kremlu ku prospěchu? Bulharsko hledá vládu. Zatím marně

21.09.2022 21:25

V Bulharsku stále ztroskotává snaha sestavit stabilní vládu, a tak za téměř poslední rok a půl opět míří ke čtvrtým předčasným volbám. Ani z nich ale podle některých politologů nemusí vzejít nová vláda.

Kremlu ku prospěchu? Bulharsko hledá vládu. Zatím marně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Návštěva bulharského prezidenta Rumena Radeva na Pražském hradě

Podle analytiků nepřinesou blížící se bulharské parlamentní volby stabilní koalici. Země podle jejich predikcí zůstane v rukou silného prezidenta Rumena Radeva.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11074 lidí
Pokud se po volbách politikům nepodaří zformovat novou vládu, bude pokračovat úřednická vláda jmenovaná prezidentem Rumenem Radevem.

Vytvoření širší koalice, která by měla dostatečnou podporu a vnesla by do vládnutí stabilitu, brání zásadní střety mezi hlavními politickými stranami.

Politolog Georgi Kiryakov upozorňuje, že Bulharsko přitom potřebuje vládní stabilitu jako sůl. „Stabilní vláda včetně té koaliční je potřeba. Žádná taková ale nyní na obzoru není,“ uvedl politolog. „Úřednické vlády mají nejasné cíle a priority a hlavně jsou nekontrolovatelné. Není nad nimi přímá kontrola parlamentu a stran, které reprezentují obyvatele,“ dodal.

Podle něj by mohl mít Radev „postranní“ cíl, a sice ponechat zemi v šedé, nedefinované geopolitické zóně mezi Západem a Ruskem, což by bylo Kremlu k užitku. 

V nejnovějších průzkumech mezi Bulhary zatím vede strana bývalého premiéra Bojka Borisova (26,2 %), na druhém místě je s 18,1 % strana posledního premiéra Kirila Petkova. Třetí místo je sporné. „Perou“ se o něj proruská Socialistická strana s 12,5 %, antievropská a proruská strana Vazrazhdane s 9,5 % a strana turecké menšiny DPS s 10,3 %. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…