Křik na Zemana, posměch, demonstrace. Z Hradu přišla rázná reakce k oslavám republiky

29.10.2018 14:54

Velkolepé oslavy stého výročí vzniku československého státu mají podle hradního mluvčího i druhou stranu mince. A tou prý je šíření nenávisti ze strany „patologické sedliny společnosti“, která se většinu populace snaží rozdělit. Jiří Ovčáček to napsal v komentáři na svém webu „Svobodný názor“.

Křik na Zemana, posměch, demonstrace. Z Hradu přišla rázná reakce k oslavám republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vydal komentář, v němž hodnotí průběh oslav stého výročí založení Československé republiky, které vyvrcholily v neděli 28. října. Podle mluvčího byly oslavy ukázkou národní hrdosti naší společnosti, slavilo se od malých vesniček až po hlavní město.

„Byly to oslavy důstojné. Občané si připomněli vznik samostatného státu nejen na Pražském hradě, v Národním muzeu, během skvělé vojenské přehlídky, v kostelích a sborech, ale i ve svých městech a obcích. Je zřejmé, že jde pro většinu z nás o srdeční záležitost spojenou s pocitem hrdosti. A je to tak dobře!“ míní Ovčáček.

Jenže, jak dále uvádí, každá strana mince má dvě strany. „Připomínka významného výročí odhalila, že se v české společnosti definitivně obnovil proud, nikterak velký, ale o to hlasitější, díky přístupu do médií, který šíří programově nenávist spojenou se zlobou. Státní svátek je pro tuto, jak říkal Masaryk, patologickou sedlinu společnosti příležitostí k plivání a urážkám. Ať už v novinových komentářích nebo na sociálních sítích,“ píše mluvčí prezidenta.

Anketa

Jste hrdí na Českou republiku?

85%
15%
hlasovalo: 7244 lidí

„Tyto nositele kultu nenávisti spojuje neoprávněný pocit výjimečnosti. Prohlašují se za elitu, za lepší lidi a ve jménu této nadřazenosti urážejí každého, kdo nevyhovuje jimi vzývané ‚pravdě‘. Toto vysoce netolerantní uskupení se rádo zaklíná bojem za svobodu a demokracii. Neustále se odvolává na hodnoty,“ tvrdí Ovčáček s tím, že této skupině demokracie ve skutečnosti nevyhovuje.

Bytostně prý nenávidí svobodu, protože ta umožňuje vyjadřovat i takové názory, které „patologická sedlina společnosti“ odmítá. „O hodnotách už nemůže být vůbec řeč. Tedy, pokud nepovažujeme za hodnoty kádrování nebo rozdělování lidí na lepší a nevhodné,“ konstatuje.

„Všichni bychom si měli uvědomit, že se právě výše popsaní šiřitelé nenávisti a blbé nálady pokouší rozdělit společnost. Pokud jim podlehneme, pokud podlehneme jejich nenávistnému tlaku, přijdeme o veškeré skutečné hodnoty. Cestou k uchování naší svobody a demokracie je občanské odmítnutí oné patologické sedliny společnosti,“ má Ovčáček jasno.

Toto zlo podle něho musíme zavrhnout, ale u toho prý nesmí zůstat. „Naše cesta musí být především pozitivní. A tím se vracím na začátek. Je úžasné, když se dokážeme spojit a připravit nádherné oslavy 100. výročí naší státnosti nebo třeba připomínku založení obce, města. Sázíme lípy, opravujeme drobné památky, třeba kapličky, pořádáme akce pro děti i seniory, vzájemně si pomáháme a chováme k sobě úctu, ač jsme názorů různých. Taková je většinová Česká republika dneška. Je to ta nejúžasnější odpověď těm, kteří nosí v srdci jen nenávist,“ dodal Jiří Ovčáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…