Podle Beršidského sankce od samého počátku nebyly příliš dobrým nápadem. Západní politici však od nich nejspíš jen tak neustoupí, protože chtějí být ve svých krocích konzistentní. „Je téměř jisté, že zmírnění sankcí se zatím nechystá. Obama, Tusk i Merkelová se shodli na tom, že tento krok může přijít teprve, až Rusko splní veškeré své závazky zakotvené v dohodě z Minsku. Naopak političtí představitelé Maďarska, Itálie, Kypru, Rakouska, Španělska a Slovenska upozorňují na to, že dalším přitvrzením sankcí může být proces příměří narušen. Moskva se prý tak zcela oprávněně může začít domnívat, že její ochota ke kompromisu není opětována,“ píše Beršidskij, který jinak patří k velkým kritikům prezidenta Putina, a před lety proto emigroval do Německa.
„Argumenty výše zmíněných států považuji za přesvědčivé. Pokud tedy Evropská unie stále chce, aby dohoda z Minsku platila. Příměří zatím docela funguje. Dokonce i ukrajinský prezident Petro Porošenko připustil, že proruské síly stáhly z bojiště těžké zbraně. Jeho slova potvrdil i šéf OBSE Zannier. Kdyby teď Západ bez ohledu na tento pokrok rozšířil sankce, Kremlu by se potvrdila podezření, že západní sankce vlastně nemají s Ukrajinou nic společného a byly uvaleny jen proto, aby oslabily Rusko jako ekonomického konkurenta USA a EU. V takovém případě by se normalizace vztahů mezi oběma světy vzdálila a Kreml by o takové vyústění přestal usilovat,“ domnívá se Beršidskij.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro