Krizový štáb: Lázeňství je na pokraji zhroucení, budeme žádat odvolání Hegera

04.06.2013 10:06

Krizový štáb lázní ustavený odbory bude žádat odvolání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), pokud odmítne jednat s odboráři, lékaři a pacienty o změně seznamu lázeňské péče. Zástupci štábu to sdělili ČTK. Seznam zkrátil dobu pobytu ze čtyř na tři týdny a omezil nároky pacientů na péči z veřejného pojištění. Podle odborů způsobil lázním propad příjmů o více než 40 procent.

Krizový štáb: Lázeňství je na pokraji zhroucení, budeme žádat odvolání Hegera
Foto: kralovehradecko-info.cz
Popisek: lázně - ilustrační foto

Lázeňství je podle odborářů na pokraji zhroucení. V lázních se propouští a platy zaměstnanců klesly na 60 procent průměrných výdělků. Odbory žádají, aby ministr opravil indikační seznam k 1. červnu 2013. O situace v českém lázeňství chce Heger ve středu informovat vládu.

V materiálu pro vládu Heger uvádí, že rozsah lázeňské péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění je v ČR v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi naprosto ojedinělý - týká se to počtu lázeňských míst i rozsahu hrazení. V ČR je 37 lázeňských míst, kde je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. V nich působí 90 subjektů s celkem 27.000 lůžky.

Počet pacientů na pojišťovnu v lázních klesá

V roce 2012 navštívilo české lázně 361.000 pacientů, kteří v nich strávili 4,7 milionu dní. Na pojišťovnu se léčilo přes 95.000, z nich přes 9000 dětí. Léčbu si platilo přes 106.000 pacientů z tuzemska a téměř 159.000 cizinců. Meziročně se počty lázeňských hostů téměř nezměnily, počet pacientů na pojišťovnu ale klesl proti roku 2011 o 17,4 procenta. Počty platících tuzemců klesly o 4,3 procenta, počty zahraničních klientů stouply o 18,9 procenta.

Lázně léčí u dospělých i dětí zhruba stovku nemocí, jsou rozděleny do 11 skupin. Na lázeňskou péči vydaly zdravotní pojišťovny loni 2,5 miliardy korun. Celkem pojišťovny spotřebují za rok 230 miliard, resort 280 miliard Kč.

Pokles příjmů od pojišťoven vykrývají lázně v péči o dospělé příjmy od cizinců, u dětí ale tento trend není, a tak se lázně pro děti potýkají s existenčními problémy. Hrozilo například zavření dětské léčebny Vesna v Janských Lázních. Lidé protestovali, podepisovali petici. Heger odvolal ředitele, který chtěl Vesnu zrušit, a ujistil občany, že Vesna zůstane.

Podle Hegera klesají počty lázeňských klientů už tři roky. Lékaři nemají žádné limity na vypsání lázeňských poukazů. Podle odborů se lékaři obávají poukazy psát, i kde by mohli. Zdravotní výbor Hegerovi doporučil, aby posílil kampaň, v níž vysvětlí zdravotním pojišťovnám, zdravotnickým zařízením a pacientům praktické možnosti předepisování lázeňské péče. Pacienty vyzval, ať o lázně žádají.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…