Krymští Tataři na Hradě: Koluje pozvánka, kterou měli údajně dostat

08.11.2019 13:22

Kauza Krymských Tatarů ze spolku Kyrym birligi pozvaných na oslavy státního svátku naší země žije dál. Prezident oznámil, že na oslavy byli pozváni Rusíni, kteří si s sebou vzali členy krymského spolku jako doprovod. Deník N však tvrdí, že nemuselo jít jen o doprovod, neboť dostali pozvánky určené konkrétním osobám.

Krymští Tataři na Hradě: Koluje pozvánka, kterou měli údajně dostat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Na oslavách 101. narozenin našeho státu se objevili i prokremelští krymskotatarští aktivisté ze spolku Kyrym birligi (Krymská jednota), kteří podporují ruskou anexi tohoto ukrajinského poloostrova. Pozvání na Hrad si vyložili tak, že prezident Zeman uznal Krym za ruské území, a o tento svůj závěr se podělili se světem.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se k tématu nejprve vůbec nechtěl vyjadřovat, ale později napsal, že prezident anexi Krymu neuznává. Kolegium společnosti Paměť národa se přesto v dopisu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a premiérovi Oleksiji Hončarukovi omluvilo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ovčáček dodal, že Krymští Tataři nebyli pozváni, nýbrž přišli jen jako doprovod pozvaných Rusínů. Vzhledem k tomu, že Podkarpatská Rus bývala součástí Československa, hradní mluvčí nevidí na jejich pozvání nic špatného.

Deník N však tvrdí, že s pozváním málo významných členů tatarského spolku, který je však velmi důležitý pro Rusko, protože podporuje ovládnutí území cizího státu, to bylo trochu jinak. Sami aktivisté totiž serveru oznámili, že dostali pozvánky na oslavy narozenin republiky. Pro jistotu je vyfotili a poslali do redakce.  

Pozvání pro Tatary na Hradě zajistil rusínský podnikatel Mychajlo Ťasko, který to Deníku N potvrdil s tím, že on osobně prezidentské kanceláři nahlásil jména Tatarů. Organizace Kyrym birligi je sice nevýznamná, ale pro Rusko nesmírně užitečná. Využívá ji, jak ve své propagandě, tak na mezinárodním poli, kde čelí obviněním z porušování práv Krymských Tatarů,“ napsal k tomu server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…