Kubek je pro kompromis. Voleman má problém s dohodou

16. 2. 2011 7:59

Lékaři by se měli dohodnout se státem. Nebo alespoň přistoupit na kompromis. Řekl to prezident České lékařské komory Milan Kubek. Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman má ale se zněním dohody problém. Cíle lékařů se podle něj rozplizly.

Kubek je pro kompromis. Voleman má problém s dohodou

Návrh dohody, který vzešel z jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a protestujícími lékaři, považuje Kubek za přijatelný kompromis. A bude se snažit přesvědčit své kolegy z Lékařského odborového klubu, aby to přijali.

Budu se snažit. Kompromis je ale hodně nejistý

Možnost uzavřít kompromis je ale hodně omezená. „Velké množství lékařů je hodně radikálních. Výrazně k tomu přispěla negativní kampaň organizovaná některými politiky v některých médiích," řekl Kubek deníku Hospodářské noviny.

Přesto chce spolu s lékaři dokázat, že jim záleží na pacientech. Dohodu by přijali kvůli některým politikům, kteří si prý nic takového nepřejí. Kubek by uvítal, kdyby byl pod dohodou podepsaný také premiér Petr Nečas (ODS).

Jako záruku celé vlády ovšem chápe i podpis dohody ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Skončí otrocká práce

„Myslím, že díky ní v našich nemocnicích skončí otrocká přesčasová práce, na které jsou lékaři existenčně závislí," očekává Kubek od dohody.

V návrhu dohody je zvýšení platů lékařů o 5000, 6500 a 8000 korun od 1. března. Zároveň je v něm závazek dalšího desetiprocentního růstu platu lékař v příštím roce. K začátku roku 2013 by se měly zvýšit průměrné platy lékařů na 1,5 až 3násobek průměrné mzdy při respektování maximálního množství osmi hodin přesčasové práce týdně.

Voleman: Nejdřív splňte sliby. My se pak vrátíme

Člen předsednictva LOK Miloš Voleman ale má s přijetím dohody problém. Prý je nereálné, aby lékaři něco odvolali, a teprve potom se plnily jejich požadavky. Problém prý spočívá i v tom, že návrh přesahuje kompetence ministra zdravotnictví. Podstatná je prý garance premiéra Nečase.

„Je to všechno dost obecně formulováno. Cíl, se kterým lidé do celé té akce šli, se rozplizl směrem do budoucna," řekl Voleman Hospodářským novinám svůj názor na obsah navrhované dohody.

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Související:

Heger se dohodl s odbory na memorandu. Lékaři zuří 

Já jednat se Šnajdrem, tak přijede záchranka, obořil se Voleman 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…