Ukrajinský generální štáb oznámil, že dál pokračuje v útocích jak v okolí Bachmutu, tak na západě Záporožské oblasti ve směru na Melitopol. Rusové naproti tomu podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) snížilo počty útoků na linii měst – Kupjansk – Svatove Kremina. Rusové tu prý stále více sázejí na letecké útoky s pomocí stíhaček SU-35 a vrtulníků KA-52. Totéž platí o Chersonské oblasti, kde prý Rusové v poslední době shodili na padesát bomb.
Podle institutu se tak ukazuje, že agresoři ze směru na Kupjansk stáhli minimálně část vojáků a přesunuli je k Bachmutu a k Robotyne, tedy k ukrajinskému útoku postupujícímu na jih v západní části záporožské oblasti.
Ruské zdroje poznamenaly, že ruské letectvo, zejména vrtulníky Ka-52, hrálo významnou roli v narušení ukrajinských útoků na začátku protiofenzivy. Zdá se, že ukrajinské síly zvýšily svou schopnost sestřelovat ruské helikoptéry Ka-52 v polovině srpna 2023 a ruské velení možná upozadilo používání letectva v západní Záporožské oblasti z obav ze ztráty strojů a pilotů. Snížené používání ruského letectva v západní Záporožské oblasti však vážně nenarušilo ruskou obranu, protože ruské síly zřejmě zvýšily používání úderných dronů proti postupujícím ukrajinským silám a ruské dělostřelecké jednotky nadále hrají významnou roli při odrážení ukrajinských útoků. Zůstává nejasné, čeho hodlají ruské síly dosáhnout zvýšenou leteckou aktivitou v Chersonské oblasti a zda další nálety na ukrajinské cíle ve směru Kupjansk a Lyman budou schopny kompenzovat degradovanou ruskou bojovou sílu v oblasti,“ uvedl ISW.
Ukrajinská strana oznámila, že Rusové v noci z 27. na 28. září vyslali nad Ukrajinu 39 dronů a Ukrajinci prý 31 z nich sestřelili.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cenzura , ekonomika , NATO , rozpočet , Rusko , Ukrajina , válka , zahraničí , zbraně , letectvo , CNN , Stoltenberg , Al-Džazíra , autocenzura , válka na Ukrajině , Kupjansk , ISW , Bachmut , Robotyne
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 10 | 0
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková