Kurdové v Praze? Pana Stropnického se raději ptát nebudu, aby neměl průšvih, rýpl si u Moravce Zahradil

21.02.2016 14:08

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a europoslanec Jan Zahradil (ODS) se v neděli u Václava Moravce shodli na tom, že Rusko představuje pro Západ hrozbu a s tímto faktem se musíme naučit pracovat. Za pravdu jim dal i generál Petr Pavel, dnes vysoký představitel NATO. Došlo však i na uprchlickou krizi. V této otázce politici svorně odsoudili počínání EU. Poučený ministr Stropnický pak odmítl jakkoli komentovat ještě jedno téma.

Kurdové v Praze? Pana Stropnického se raději ptát nebudu, aby neměl průšvih, rýpl si u Moravce Zahradil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb

V dnešním světě se toho kolem nás děje tolik, že média denně přinášejí nové a nové kauzy, události a hrůzy, čímž ovšem zastiňují hrozby starší. Platí to i o konfliktu na Ukrajině, jenž byl zastíněn bojem s Islámským státem.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v nedělních Otázkách Václava Moravce varoval, že nelze hierarchizovat konflikty a říkat, co je pro nás větší hrozbou, zda Islámský stát, nebo Rusko, které v podstatě vtrhlo na Ukrajinu. „Kdybych měl být trochu cynik, tak ta ruská taktika vyšla,“ upozornil Stropnický.

Další host pořadu, europoslanec Jan Zahradil, bývá obyčejně k EU velmi kritický, ale pokud jde o krizi na Ukrajině, nabádal českou vládu, aby táhla za jeden provaz s celou EU. Někdy prostě nemá smysl vymýšlet nějaké zvláštní cesty, jakési extravuřty. „Nějaká politika lavírování a ústupků vůči Rusku by přinesla více škody než užitku,“ poznamenal občanský demokrat. Má prý plné pochopení pro obavy Poláků z Ruska a chápe, proč žádají o výraznější přítomnost NATO v našem regionu. Sám by byl rád, kdyby byl i na našem území vybudován například již dříve plánovaný radar.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Generál Petr Pavel připomněl, že bylo již na summitu NATO v britském Walesu dohodnuto, že přítomnost Aliance v našem regionu posílí. „Požadavek Polska a dalších zemí na posílení přítomnosti Aliance na svém území je naprosto legitimní. Cítí se totiž ohroženi ruským budováním nových základen nebo prohlášeními různých ruských představitelů, že nevidí rozdíl mezi použitím konvenčních a jaderných zbraní,“ řekl Pavel.

Počítá se proto s tím, že v Polsku a Pobaltí bude nasazena brigáda, tedy asi pět tisíc mužů. Podle Stropnického budou součástí této brigády i české síly, a to v počtu asi sta vojáků. Zahradil to ocenil. „Naším cílem je držet Rusko co nejdál od našich hranic, a to za použití všech politických prostředků,“ vyjádřil se europoslanec. Věří však, že to nezvýší napětí mezi NATO a Ruskem. Podle Pavla jde jen o symbolické gesto politického odhodlání bránit se v případě agrese. Pět tisíc mužů nemůže představovat ohrožení pro Ruskou federaci.

Stropnický však jen lítostivě kroutil hlavou nad tím, že Ukrajina do značné míry promrhala čas, který měla na stabilizaci situace. „Když se podíváme na jiné země, tak za stejnou dobu došly dál,“ zaznělo z úst člena vlády.

Zahradil: Merkelová si snad myslí, že nikdo jiný nemůže představit rozumný plán

Ve druhé části diskuse došlo i na uprchlickou krizi. Pavel varoval, že pašeráci na krizi v nebývalé míře profitují. Dá se dokonce říci, že je to největší finanční zdroj pro nezákonné aktivity, počítaje v to i akce teroristů z Islámského státu. Proto bude třeba proti pašerákům důrazněji zasáhnout na evropské mořské hranici.

Ministr Stropnický upozornil, že Evropská unie zatím vydala řadu prohlášení, co se musí udělat, ale reálných kroků jsme zatím mnoho neviděli. Ocenil proto alespoň iniciativu Visegrádské čtyřky, která představila plán B, pokud se nepodaří migranty zastavit na mořské hranici Řecka. Za plán B nás ale řada evropských politiků kritizovala. „Pořád se říkalo, že jsme jen pasivní člen, že nepřinášíme nějaké návrhy, ale když už jsme je přinesli, bylo nám řečeno, že to není možné,“ podivoval se ministr.

Zahradil tady byl s názorem člena vlády zcela ve shodě. Ani on nechápe, proč EU odmítla plán V4. „Jestli paní Merkelová nechtěla uznat, že i někdo jiný může přijít s rozumným návrhem? Nechápu to,“ řekl Zahradil. Měli bychom si uvědomit, že v uprchlické krizi hraje roli řada aktérů a každý sleduje své zájmy. Turecko sleduje své zájmy, Rusko sleduje své zájmy, Írán sleduje své zájmy, syrský prezident Asad má své zájmy a tak dále.

Šéf resortu obrany upozornil, že Rusko a USA sice ohlásily chystané příměří, ale nemůžeme si myslet, že příměří v Sýrii ukončí uprchlickou krizi. Své zájmy v regionu mají i miliony Kurdů, kteří žijí v Turecku, Iráku i Sýrii, ale usilují o zrod vlastního státu. A to není v zájmu Turecka, Iráku ani Sýrie.

Stropnický se prý poučil. Toto nebudu komentovat, protože...

V médiích se také objevila zpráva, že Kurdistán otevřel své zastoupení v Praze. Obdobné zastoupení přitom bylo otevřeno i v Moskvě, a to za přítomnosti ukrajinských separatistů. „Děje se tohle s vědomím české vlády nebo s povolením české vlády,“ ptal se Zahradil. „Ač nerad, tak tady využiji slovní spojení: No comment,“ reagoval pouze Stropnický. Poučil se prý na kauze Fajád, kde ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) plísnil za to, že moc mluvil.

Šéf resortu obrany toliko připomněl, že sám přebíral vojenské zpravodajství v krizové situaci po kauze Jany Nagyové-Nečasové a z této situace se budou zpravodajci ještě nějaký čas vzpamatovávat. Není proto snadné říct, kde došlo k pochybení v kauze Fajád. Interně se vše šetří. „Výsledky by mohly být do měsíce, budeme relativně rychlí,“ sliboval Stropnický. „Pane redaktore, především se vrátilo domů pět lidí,“ zdůraznil následně.

Zahradil se v této věci ministra zastal. „My jako ODS jsme se k tomu už vyjádřili poměrně razantně, pan ministr to ví a já ho tady nechci kauzou Fajád dál trápit,“ nastínil svůj pohled. Podle jeho názoru není dobré úplně všechno rozebírat v médiích, takže to nebude dělat ani on sám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…