Kurzarbeit se musí schválit, jinak budeme mít obrovský problém, varuje ministryně Maláčová

19. 1. 2021 18:18

Koncem února končí program Antivirus, který v současné době nemá žádnou jinou alternativu. Tou by mělo být zavedení plnohodnotného kurzarbeitu. Ministryně práce a sociálních věcí však varuje, že se to musí stihnout do konce ledna.

Kurzarbeit se musí schválit, jinak budeme mít obrovský problém, varuje ministryně Maláčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama
„Do konce ledna musí proběhnout třetí čtení zákonu o kurzarbeitu, jinak budeme mít obrovský problém, protože desítky tisíc firem bude bez finanční pomoci,“ uvedla na sociální síti Jana Maláčová.
 

Anketa

Kdo si podle Vás nezaslouží státní kompenzace?

3%
hlasovalo: 10024 lidí
Kurzarbeit je záchranný program, který v krizi chrání lidi před propouštěním, který vznikl před desítkami let v Německu. „Když pro lidi není práce, tak se jim zkrátí pracovní doba?, firma si lidi nechá a po dobu nepráce jejich mzdu převezme stát. Takže lidé nekončí na dlažbě, mohou platit své účty a utrácet, firmy nepřichází o zaměstnance, do kterých hodně nainvestovaly a pro stát je to levnější než vysoká nezaměstnanost a obrovské výdaje za dávky,“ míní Maláčová a dodává, že dobře nastavený kurzarbeit je nejlepší pojistkou před začarovaným kruhem nezaměstnanosti a hospodářské krize. 
 
Ministryně opět varuje, že pokud nebude do konce ledna schváleno, půjde o průšvih. „Takže pevně doufám, že se po měsících debat poslanci konečně pustí do práce. Tady není prostor dělat mi politické naschvály. Situace je o to více akutní, protože nám bohužel stoupá nezaměstnanost. V tuto chvíli máme nezaměstnanost 4,3 procenta a bez práce je 315 000 lidí,“ říká. 
 
Volných pracovních míst je sice o něco více, ale zhruba 250 tisíc pozic má požadavek na základní vzdělání, takže podle Maláčové chtějí zaměstnavatelé tato místa obsadit levnou pracovní silou ze zahraničí, které nabízí pouze minimální mzdu. 
 

Fotogalerie: - Chceme prodloužení

Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
 
„A ještě něco: Víte, proč někteří podnikatelé proti Antiviru nebo kurzarbeitu bojují? Protože doufají, že nezaměstnanost stoupne a oni pak díky tomu seženou zaměstnance za mnohem nižší mzdy než teď. A o to jde, to nesmíme dovolit, aby kvůli covidu stoupala nezaměstnanost a klesaly mzdy!“ dodává na závěr Maláčová. 
 
Kurzarbeit je termín, který se používá pro dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Zaměstnavatel se zaváže, že nikoho nepropustí. V rámci české legislativy se řeší v § 209 zákoníku práce a v § 115 zákona o zaměstnanosti. Dělí se dle toho, zda u zaměstnavatele existuje odborová organizace. Kurzarbeit fungoval v několika evropských zemích během ekonomické krize v roce 2009 nebo v průběhu pandemie koronaviru v roce 2020.
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…