Kvóty očima Jana Moláčka: Evropa chce řešit požáry, Česko chce zakázat oheň. Výsledkem je půl milionu hlasů pro Okamuru

08.12.2017 12:14

Migranti budou do Evropy přicházet stále a rozhodně není vyloučené, že uplyne pár let a Česko bude muset zvládat vlnu uprchlíků z Ukrajiny, přemýšlí nahlas novinář Jan Moláček. „Evropa řeší, jak hasit požáry, a Česko navrhuje, aby nehořelo,“ upřesnil svůj pohled na aktuální debatu o reformě evropského azylového sytému.

Kvóty očima Jana Moláčka: Evropa chce řešit požáry, Česko chce zakázat oheň. Výsledkem je půl milionu hlasů pro Okamuru
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

„Naše země na evropské scéně jde od porážky k porážce. Výsledkem je akorát frustrace, rozčarování, rozšířený pocit, že nám Brusel diktuje, a půl milionu hlasů pro Okamuru,“ napsal ve svém komentáři na Akutálně.cz Moláček. Ten je držitelem Novinářské ceny 2016, udělované nadací Open Society Fund George Sorose ve spolupráci s ambasádou USA.

Žádosti cizinců o azyl rozdělují státy Evropské unie podle dublinského systému, který stanoví, že za vyřízení zodpovídá první země EU, do níž žadatel přicestoval. To jsou logicky většinou státy na jihu či jihovýchodě starého kontinentu. „Extrémní zátěž to představuje především pro italské a řecké úřady. Naopak země jako Česká republika azylové úředníky téměř nepotřebují,“ řekl Molášek a dodal, že velkou otázkou pak zůstává, jak azylové břemeno rozdělit mezi více zemí. Vypadá to totiž, že nezbyde než přesouvat to, co přesouvat lze – migranty.

„To je definitivní konec Evropy,“ varuje Tomio Okamura. „O tom, koho přijmeme, musíme rozhodovat sami,“ napsal předseda ODS Petr Fiala. Prezident Zeman předsunul jmenování vlády o dva dny dříve, aby premiér Babiš mohl odletět na summit do Bruselu, kde bude o celé situaci osobně jednat. „Určité počty migrantů budou do Evropy přicházet stále. Není vůbec vyloučené, že za pár let budou Česko a Slovensko s vypětím sil zvládat uprchlickou vlnu třeba z Ukrajiny. A žádat Brusel, aby jim pomohl kvótami,“ upozornil Moláček s tím, že by byl rád, kdyby čeští politici studovali návrhy reformy a konzultovali je s odborníky.

Původní zdroj ZDE

Uspěšnými vyjednavači podle Moláčka budeme, až skutečně přijmeme EU a až řecké či německé problémy budou i našimi problémy. „K tomu bychom měli dospět rychle. S partnery, kteří nechtějí přispět na hasičské auto se slovy pojďme raději zařídit, aby nehořelo, nebude mít nikdo nekonečnou trpělivost,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija omlátila Babišovi rozpočet o hlavu. U Takáče zazněla hrozba pro stát

20:27 Udženija omlátila Babišovi rozpočet o hlavu. U Takáče zazněla hrozba pro stát

Poslanci se začali přít o rozpočet. Zatímco vláda jej popisuje jako investiční, podporující vzdělává…