Kvůli Zaorálkovi nám klesá podpora, udeřila senátorka ČSSD

28.01.2015 12:43

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD pro ParlamentníListy.cz řekl, že se pozice ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k Rusku a USA lidem mimo Prahu spíš nelíbí. Ale určitým způsobem to vyrovnává premiér Bohuslav Sobotka, který dle Škromacha zastává realistické postoje. Sankce proti Rusku dle Škromacha k ničemu nevedou a není správné říkat, že dobří jsou jen Američané, či jen Rusové – pravda je uprostřed. Ukrajina je dle něj riziková země a příštích 20 let nemá v EU a NATO být. Kromě jiných se k věci vyjádřila i senátorka ČSSD Božena Sekaninová.

Kvůli Zaorálkovi nám klesá podpora, udeřila senátorka ČSSD
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka za ČSSD Božena Sekaninová
reklama

„Pokud jde o zpětnou vazbu od občanů, kterou registruji hlavně mimo Prahu, tak se spíš pozice ministra zahraničí lidem nelíbí. Ale určitým způsobem to vyrovnává premiér Slávek Sobotka, který zaujímá velmi realistické postoje… Sankce, obzvláště v takovémto měřítku a mezi velmocemi, nikdy nemohly nic vyřešit. Takto se dnes vyjadřují i realističtí politici v rámci EU…Nepředpokládám, že se v NATO a EU najde nějaký šílenec, který by ji v nejbližších dvaceti letech do těchto společenství začlenil. Ukrajina je riziková země,“ řekl mimo jiné Škromach v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Mnozí si pamatují, jak aktivně Zaorálek vystupoval proti americkému radaru, ale teď...

Redakce oslovila kvůli názoru na věc předáky ČSSD a své k tomu řekla i senátorka Božena Sekaninová. O současném vedení naší zahraniční politiky by podle ní bylo možné velice obšírně diskutovat.

„Denně se setkávám při různých příležitostech s občany. Na vaši otázku se pokusím odpovědět ne z pozice experta na zahraniční vztahy, ale jak to vnímají lidé. Moje poznatky se v podstatě neliší od kolegy senátora Zdeňka Škromacha. Snad jen v drobném detailu bych jej poopravila. I lidé v Praze citlivě vnímají současná, měnící se prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Mnozí z nich mají ještě v paměti rok 2008 a jeho aktivní vystupování proti Topolánkově vládě při demonstracích proti umístění amerického radaru v Brdech. Lidé dnes nemohou pochopit jeho změnu názorů,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz senátorka.

Tolerujeme fašisty na Ukrajině. Kvůli invazi USA v Iráku vznikl Islámský stát

„Často musím vyslechnout, jak se občané diví evropské i naši toleranci k vládě Ukrajiny, jejichž někteří představitelé vykazují sympatie k fašistické historii i fašistickým symbolům. Ještě žijí lidé, kteří si pamatují hrůzy druhé světové války, kterou právě fašismus zapříčinil. Stejně tak lidé toužící po míru a ekonomické prosperitě nerozumí naší podpoře i účasti při ekonomických sankcích uplatňovaných proti Ruské federaci,“ říká Sekaninová.

Připomíná, že na východní Ukrajině žije velké množství ruského etnika: „Výroky našeho pana ministra zahraničí, že nemá o přítomnosti Rusů na Ukrajině žádné pochybnosti, nejsou tedy příliš diplomatické. O ruské podpoře regionů, bojujících o svoji samostatnost, není třeba pochybovat. Stejně tak podpora USA a EU násilností na Majdanu nevedla k míru, ale k dalšímu násilí. Dnes ´asymetrická´ válka na Ukrajině nese stejné znaky, jako války na kterých se v minulosti i dnes podílely USA. Poslední informace z veřejných zdrojů například ukazují, že dnešní problém s Islámským státem vytvořil šílený projekt irácké války. Prvopočátkem byly lži a dezinformace. Nejen ruská, ale i evropsko-americká společnost si zahrává s ohněm.“

„Jsem si vědoma toho, že podobné vedení naší státní zahraniční politiky je pro veřejnost nesrozumitelné a pro mnohé nepochopitelné. Je mi velice líto, když sleduji, jak právě přičiněním několika vládních činitelů neustále klesají volební preference sociální demokracie. Lidé se totiž naučili hledat různé cesty k pravdivým a objektivním zdrojům informací. Nepodléhají jen několika vybraným médiím, ale mají mnoho dalších možností, jak rozšířit rozsah svého občanského vnímání. Názory lidí v regionu senátora Škromacha jsou velmi podobné i regionu, ve kterém působím. Stále chci věřit, že světové mocnosti včas dostanou rozum,“ uzavřela senátorka Sekaninová.

Sobotka: Není možné si představit stabilní fungování Evropy bez kooperace s Ruskem

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v říjnu řekl, že není možné si představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy kooperace s Ruskem. Izolace a přílišné tlačení Ruska do kouta způsobí problémy, neboť tím se podpoří tendence k autoritativnímu režimu. S Ruskem je prý bez ohledu na rozdílný pohled na Ukrajinu třeba komunikovat a spolupracovat například proti islámskému extremismu a Islámskému státu.

„Logicky tedy zemi našeho charakteru spouštění nějaké nové ´železné opony´ na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem dlouhodobě poškodí. Byla by chyba, kdybychom vyklidili ruský trh, protože pak bychom se tam už nevrátili. Vrátí se tam Němci a Francouzi skrze své čínské pobočky, ale už nebudou mít šanci se tam vrátit české strojírenské firmy. To jsem velmi cítil i z debaty, kterou jsem vedl s našimi exportéry na brněnském strojírenském veletrhu… Z dlouhodobého horizontu říkám a budu to říkat i nadále, že není možné si představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy kooperace s Ruskem. To se týká nejenom ekonomických zájmů, ale také diskuze o politické stabilitě, bezpečnosti, lidských právech. V tom všem musíme s Ruskem udržovat komunikaci. Izolace a přílišné tlačení Ruska do kouta by mohly do budoucna způsobit dlouhodobé problémy, protože čím více bude snaha Rusko izolovat, tím tam budou více podporovány tendence k autoritativnímu režimu. To pro dlouhodobou stabilitu a bezpečnost Evropy není dobrá zpráva. Jsou tady i další témata, kdy je třeba mluvit s Ruskem velmi intenzivně, to je třeba boj proti islámskému extremismu,“ řekl tehdy Sobotka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyčerpaný Babiš. Maká 20 hodin denně. Svědectví nejbližšího muže

18:55 Vyčerpaný Babiš. Maká 20 hodin denně. Svědectví nejbližšího muže

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek prozradil tajemství o předsedovi hnutí ANO Andreji…