Kvůli dotacím hrozí skrytý dluh 300 miliard, varuje Mládek

02.08.2012 19:26

Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka hrozí České republice skrytý dluh kolem 200 až 300 miliard korun. Může prý vzniknout kvůli špatnému nakládání s evropskými dotacemi. Náměstek Jan Gregor ale označil čísla za přehnaná.

Kvůli dotacím hrozí skrytý dluh 300 miliard, varuje Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek na tiskové konferenci ČSSD
reklama

Vláda premiéra Petra Nečase se pokouší zanechat po sobě skrytý dluh 200 až 300 miliard korun, který vznikne kvůli špatnému čerpání dotací z EU. Na tiskové konferenci to prohlásil stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

"V současné době čelíme obrovskému riziku, že tato vláda tzv. rozpočtové zodpovědnosti po sobě zanechá rozsáhlý skrytý dluh ve výši 200 až 300 miliard korun," uvedl Mládek.

Tvrdí, že kvůli špatnému čerpání peněz z EU bude skutečný deficit veřejných financí v letošním roce až 4,7 procenta místo 3,2 procenta, které pro letošek odhaduje ministerstvo financí. Pro rok 2013 odhaduje Mládek schodek až 4,3 procenta, zatímco ministerstvo aktuálně očekává schodek 2,9 procenta HDP.

Jak popsal, podle vlády je smluvně přislíbeno příjemcům 582 miliard korun na evropských dotacích. To podle něj znamená, že stát je bude muset zaplatit. Není ale zaručeno, že je Brusel dodatečně také proplatí. "Těch peněz zatím přišlo velmi málo," podotkl.

Podle náměstka ministra financí Jana Gregora však představuje aktuální celkový rozdíl mezi penězi použitými na předfinancování a penězi proplacenými do státního rozpočtu z EU 120 miliard korun. "Určitá výše salda je přirozená a kopíruje časové zpoždění mezi platbami příjemcům a refundacemi z EK. Toto saldo se bude postupně s pokračujícím čerpáním snižovat," uvedl.

Gregor také připomněl, že Evropská komise v červenci zrušila pozastavení plateb u devíti operačních programů. U zbývajících sedmi se nadále řeší individuální problémy a česká strana o nich jedná s komisí. U těchto devíti programů ministerstvo financí okamžitě odeslalo žádost o platbu celkem 11,2 miliardy korun, jejíž vyplacení očekává v nejbližších týdnech.

Mládek ale obvinil současnou vládu, že dělá vše pro to, aby tento problém odložila do budoucnosti, aby se projevil až v roce 2014 a řešila ho jiná vláda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…